Yavru Çürüğüne Müdahale

Home Forumlar ARICILIK Arı Hastalıkları Yavru Çürüğüne Müdahale

Bu konu 6 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  SIVASI tarafından 9 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6873

  Kirsehirli
  Katılımcı

  Hayırlı sabahlar arkadaşlar; 10 gün önce yeni almış olduğun 5 kovan arıdan birinde hafta sonu kontrolunde yavru çürüğüne rastladım. 5′ şer çıta olarak almış olduğum arının en zayıfı bu arı idi.
  Kovanımı bu durumdan kurtakmak için ne tür bir müdahale yapmam gerekir. Teşekkürler

 • #10169

  SIVASI
  Katılımcı

  YAVRU ÇÜRÜĞÜ
  Öncelikle sitenin Arı Hastalıkları- Hastalıklarla Mücadele alt başlığını okumalısınız.
  5 çıta arıya kuvvetli denmeyeceğinden bu mevsimde kundaktaki bebek veya huzur evindeki bakıma muhtaç yaşlı muamelesi görmesi gerekiyor. Bunları ihmal ettiğimizde adi yavru çürüğü -tulumsu yavru çürüğü oluşması doğaldır. Bunu Avrupa veya Amerikan’a çevirmemek için bir dizi tedbir almak gerekecek.
  1- Kolonide bulunan çıtalara üstten görülecek şekilde koloniye verdiğiniz numarayı yazın.
  2- Arıların üzerinde toplanmadığı fazla çıtaları alın. Beş çıta olduğunu söylemiştiniz, mümkünse üç çıtaya düşürün. Bu çıtaları başka koloniye vermeyin. Hastalık şüphesi geçene kadar karantina uygulayın.
  3- Bölme tahtası (tahta, sunta, kontrplak, köpük vb.) ve pamuklu bez ile kovanın bir yanına sıkıştırın. Üst kapak altını sıcak tutacak şekilde bezle ve gazete kağıdı ile komple örtün.
  4- Kovan girişini üç santime kadar düşürerek yağma ve soğuktan koruyun.
  5- Mümkünse diğer kolonilerden yavaş -yavaş uzaklaştırın, şaşırma yoluyla arıların bu kovana girmelerini, bu koloniden de başka koloniye gidişi engelleyin.İlk defa kovandan çıkan arının üçte birinin başka kovana gittiğini unutmayın.
  6- Çıtaların üzerine 250 gram kek verin, bittikçe vermeye devam edin.
  7- Bir – iki hafta izleyin, çürükler sökülüp atılıyorsa, adi yavru çürüğü olma ihtimali yüksektir.
  8- Bir ay geçtiğinde arı gelişmeye devam ediyor ve çıta istiyorsa işler yolunda demektir… Fakat yavru sahasının ortasında yavrusuz, balsız, polensiz boş gözüken ama hücre tabanında koyu kahverengi- siyah bir şerit halinde sert bir madde varsa korkun. Sitenin Arı Hastalıkları- Amerikan Yavru Çürüğü bölümünü okuyun, hastalığı bilen birisi ile hastalıktan emin olduktan sonra gereğini yapın…

 • #10172

  ariciahmet
  Katılımcı

  Sayın sıvası arkadaşa hastalık hakkında verdiğin bilgiler güzel çerçeve daraltma işlemini düşünmemiştim iyi bir fikir.
  Yalnız katılmıyacağım bir konu kovandan çıkan ilk arıların 3/1 başka kovana gider dediniz
  Gerçi arıları işaretlemiyoruzya belki olabilir bunun bilimsel bir araştırması yapılmışmi.

 • #10174

  SIVASI
  Katılımcı

  ŞAŞIRMA
  Varroanın arıya verdiği zararlar konusunda bir araştırmada geçiyordu…Tekrar okudum, düzeltiyorum…
  Normalde ilk defa uçuşa çıkan arıların beşte biri çıktığı kovanı şaşırır.Aynı anda kolonilerin tamamında yavru uçurulduğu için o kargaşada girdiği kovanda kötü muamele görmez.Genellikle sıra sonlarındaki kovanlara şaşırma yoluyla giriş daha fazla olur.Havanın rüzgarı oluşu şaşırma oranını artırır.
  Varroa ile enfekte olmuş kolonilerde bu oran iki katına kadar(%36)çıkabilir. Arının mide ve bağırsak sisteminde bulunan spor ve enfeksiyonlar ve diğer zararlılar kovandan kovana taşınmaya devam eder.Varroa ile doğru mücadele yapılmadığında hastalıkların arılığın tamamına kolayca yayılma riski vardır…

 • #10450

  SIVASI
  Katılımcı

  BASİT YAVRU ÇÜRÜĞÜ
  Amerikan Yavru Çürüğünde kesin çözüm koloninin imha edilmesidir. Bunun için akşam saatlerinde arıların tamamı içeride iken giriş deliği kapatılır, kovan içerisine benzin, tiner gibi uçucu bir madde dökülür. Kapak altına naylon örtülerek kovan içindeki tüm arıların ölmesi beklenir. Arılıktan uzak bir yerde kovan hariç her şey yakılarak imha edilir ve toprağa gömülür.
  Laboratuar testi yaptırmadan arımızın hastalığının kesinlikle bu hastalık olduğuna emin olamayız. Belirtilerden şüpheleniyorsak, tedbir olarak başka bir uygulama yapabiliriz. Sırasıyla:
  1- Ana arıyı kafese veya ruşet kovana alırız, hastalık ana arıdan kaynaklandığından en sağlamı imha etmektir.
  2- O gün atılmış yumurtanın 20 gün sonra açılacağını hesaplayarak iki hafta içerisinde sağlıklı bir ana arı veya ana memesi temin etmeye çalışırız.
  3- Az sayıda kapalı göz kaldığında, yalancı ana oluşmadan operasyon yaparız. Varsa bu kolonide çıkmış genç anayı imha ederiz.
  4- Kovanı yerinden alır arı mevcuduna göre, kabartılmamış, en az üç dalak yerleştirilmiş, üzerinde kek bulunan kovanı aldığımız kovanın yerine yerleştiririz.
  5- Keke yakın noktaya, kafes içerisinde, ana arı veya ana memesi yerleştiririz.
  6- Eski kovandaki arıları, kovan içerisine V şeklinde yerleştirdiğimiz beze silkeleyerek üst örtülerini örteriz. Aldığımız ballı- yavrulu- polenli tüm çıtaları yaktıktan sonra toprağa gömeriz.
  7- Arıların üzerine ve silkelediğimiz beze bulaşan balların arılar tarafından bal mumuna çevrilmesi için iki gün süre ile şerbet vermeyiz.
  8- İki gün sonra dalakların kabartıldığını, hatta bal ve polen geldiğini gördüğümüzde tekrar kontrol ederiz. İçerisinde genç ana olmadığından emin olduktan sonra kafesteki ana arıyı serbest bırakarak şerbete başlarız. Şerbet içerisine Neo- Teramcyn yada vitamini tedavi dozunda katarız.
  9- Bir ayın sonunda kapalı gözler sorunsuz açılıyorsa başarılı olduk demektir.

 • #10630

  emin kebeli
  Katılımcı

  benim arım da da var çok moralim bozuldu çokda bakıyorum ama demekki bakımla olmuyor

 • #11801

  SIVASI
  Katılımcı

  DÜZELTME
  8- İki gün sonra dalakların kabartıldığını, hatta bal ve polen geldiğini gördüğümüzde tekrar kontrol ederiz. İçerisinde genç ana olmadığından emin olduktan sonra kafesteki ana arıyı serbest bırakarak şerbete başlarız. Şerbet içerisine Neo- Teramcyn yada vitamini tedavi dozunda katarız.
  Antibiyotikler yasaklandığından vitamini tedavi dozunda katarız. Bir litre şuruba bir çay kaşığı yeterli.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.