Beyazkovan Sitesi Yeni Arayüzüyle Yayında

2006 yılında yayın hayatına başlayan son 2-3 yıldır pasif durumda olan beyazkovan.com sitesini, uzun zamandır yenileme planları yapıyordum.

Sitenin geçtiğimiz kış döneminde yapacağım çalışmalar ile yepyeni bir içerik ile yayın hayatına devam etmesi konusunda kesin kararlıydım.

Fakat, birlikte arıcılık yaptığımız arkadaşlarımızdan Osman Ünal’ın genç yaşta ani vefatının oluşturduğu psikolojik travma, diğer kişisel gündemlerin yoğunluğu, arzu ettiğim çalışmayı tamamlayıp yola devam etmeyi bu kış sezononunda da engelledi.

Eski sitenin teknik altyapısında çıkan sorunları gideremeyince, yaptığım çalışmayı olduğu kadarıyla yayına sokma kararı aldım.

Yeni beyazkovan sitesini daha akademik ve bilimsel kaynaklara dayalı yayın yapmayı hedefleyerek yapılandırdım.

Kendi kişisel arıcılık kaynakları arşivimi, E-KÜTÜPHANE kategorisinde topladım. KONU İNDEKSİ ve YAZARLAR İNDEKSİ yaptım. Bu indekslerin araştırmayı seven arkadaşların işini çok kolaylaştıracağını umuyorum.

Makale PDF lerini doğrudan site sunucularında bulundurmak hem trafik artışına neden oluyor hem de, telif sorunları çıkarabiliyor. O yüzden internet üzerinde açık kaynak olarak yayınlanmış bu makalelere erişilebilecek linkleri ve Makale No’ları ayrıntılı olarak verdim. Çünkü, özellikle YÖK ve TÜBİTAK sistemleri üzerindeki makalelere, google gibi genel arama motorlarıyla ulaşılamıyor. Kendi sitelerinden çok farklı anahtar kelimeler ile teker teker ayrıntılı taramalar yapmak gerekiyor.

Yüzlerce site tarafından kopyalanmış olan eski içeriği de aynen aktardım. Fakat zamanla bu içeriği de yenilemeyi düşünüyorum.

Eski site joomla üzerine kuruluydu, yeni siteyi WordPress sistemi üzerine kurdum. Eski sitenin forum verisini, wordpressteki basit bir forum programına aktardım. Forumu aktif devam ettirmeyi düşünmüyorum. Yalnızca eski yazılmış emek verilmiş konular yok olmasın diye yeni sisteme aktardım.

Yeni beyazkovan.com sitesini rahmetli arkadaşım arıcı Osman Ünal’ın aziz hatırasına adıyorum.

4 comments

 1. Bal şeker hastalarına zararlı mı? Bu konuda aşağıda farklı linkler var. Hangisine inanalım?

  http://www.baglarbal.com/seker-hastaligi.htm

  http://www.yenimesaj.com.tr/?haber,654954

  • muratcakir

   Merhaba,

   İlk linkteki bilgiler, konunun mantığını ayrıntılı olarak anlatıyor. İleri dereceli şeker hastaları, meyveyi bile istediği kadar tüketemez. Doğal şekerlerden oluşan balı tüketmesi ve bundan zarar görmemesi mümkün değil. Rahmetli babam da, ileri derece şeker hastasıydı ve bütün uyarılara rağmen sürekli kendi üretimimiz olan balı tüketiyordu. Şeker değerleri doktor uyarısına rağmen sürekli yüksek değerlerde geziyordu. Bu yüzden damar sertliği, görme sorunları, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları yaşadı.
   Bal şeker hastalarına zararlı mı? Bu konuda aşağıda farklı linkler var. Hangisine inanalım?

   http://www.baglarbal.com/seker-hastaligi.htm

   http://www.yenimesaj.com.tr/?haber,654954

 2. Teknik arıcılık bilgi paylaşım formuna üyeliğim öncesi, ilk gözağrım beyazkovan. Aşırı arı merakımdan internet masasında ilk arayıp bulduğum site Beyazkovan. Sonsuz teşekkürler sayın Murat Çakır. Sağlıcakla kal.

 3. İnternet ortamıyla ilk tanışmam Beyazkovan sitesiyle olmuştu. Aktif olmasada arasıra bir göz atarım. Bu site benim sanal arıcılıktaki ilk göz ağrım. Teşekkürler,Sayın Murat Çakır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir