varroa

Home Forumlar ARICILIK Arı Hastalıkları varroa

Bu konu 33 yanıt ve 19 izleyen içeriyor ve en son  egehan tarafından 10 yıl 5 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6939

  acamiarici
  Katılımcı

  ben ısparta’da bulunmaktayım ve 4 kovanım var.bir başka yerli arıcının tavsiyesiyle Varroa ile mücadele için MAVRİK diye bir yaprak biti ilacı kullandım (arılar için zararsızdır diye yazmakta üstünde) bir kolonimin tamamı öldü ve bir koloniminde anası öldü anası ölen kovan meme yapmış bakalım ne olacak diğer 2 kovanda erkek arılar var birkaçtane ne yapmalıyım

 • #8724

  egehan
  Katılımcı

  Geçmiş olsun da.. Ben o ölen arılarla hesaplaşmakta biraz sıkıntı duyacaksınız gibime geliyor…

  Arılara zararsız demek , gerçek amacında kullanıldığında geçerli bir gerekçe…

  Ve siz yanlış üstüne yanlış yapıp dozu da ayarlayamamışsınız…

  Ne yapmalıyım diye soruyorsunuz ya…

  Cevap veriyorum önce kendinize bir söz verin bir daha bu şekilde bilmediğiniz ilaçları kullanmayacağınıza ve büyük başarı gösteren sağ kalan diğer 2 kolonininize giderek onlardan özür dileyiniz…

 • #8725

  acamiarici
  Katılımcı

  murat abi teşekkürler haklısın arılara bakarken eşim de vardı ona söylediğim söz şuydu keşke 200ytl kaybetseydim bukadar üzülmezdim keşke bunlar ölmeseydi dedim.

 • #8745

  apo038a
  Katılımcı

  abi perizen kullanin diyorum kullanmasi basit diyorum bayerin ürünü diyorum millet itiraz ediyor yorum sizin

 • #8746

  egehan
  Katılımcı

  apo038a yazan:

  Quote:
  abi perizen kullanin diyorum kullanmasi basit diyorum bayerin ürünü diyorum millet itiraz ediyor

  Millet dediğiniz yine bizim arkadaşlarımız Abdullah .. İtiraz edildiği nokta şu. Şu ilaç bu ilaç diye ısrarla üzerinde durulması.

  Varroalara bu ülkede neler kullanıldığını hepimiz az çok biliyoruz.

  Ama siz şöyle deseniz daha hoş..

  Arkadaşlar ben varroaya karşı Bayer firmasının ürettiği Perizin adlı ruhsatlı ilacı kullanıyorum ve memnunum.. Arkadaşlarıma tavsiye ederim…
  Kullanılma şekli de şöyle şöyle deseniz daha iyi olmaz mı?

 • #8747

  alicik
  Katılımcı

  Bayer bir Alman firması,ve ürettigi perizin Almanyada yasak.Belkide onun için itiraz edenler vardır.Perizini ilkbaharda erken veren arkadaşlarım kovanlarını söndürdü.Soğuk havalarda verilmemeli,hava ısınana kadarda varroa sıgınaga giriyor.Biliyorsunuz ki sıgınaktakilere etki eden hiç bir madde yok şu ana kadar,sadece formik etki ediyor diyorlar ama bilimsel degil.Sadece tahmin.

 • #8778

  Mehmet Yuksel
  Katılımcı

  Merhaba Arı Dostları,
  Yanlış bir anlaşılma olduğundan bu konuya girmek istedim.
  Almanyada Perizin yasak degil,kullananlar var.Perizin,Bayvarol Strips,Thymol gibi ilaclar kullanılıyor.
  Ben kendim sadece Formik asit kullanıyorum.
  Bir de dogal olarak Varroa`ya karşı yazın boş çıta asıyorum kovanın icine.

  selamlar.

 • #8779

  MURAT CAKIR
  Katılımcı

  Mehmet Bey,

  Çok farklı varroa ilaçları varken siz niye sadece Formik asit kullanıyorsunuz?

  Bunun sebeplerini yazabilir misiniz.

 • #8780

  Mehmet Yuksel
  Katılımcı

  Murat bey Merhaba,

  Evet piyasada cok farklı Varroa ilacları var,ben kendim mümkün oldugu kadar Bio Arıcılık yapmaya çalişıyorum onun icin Organik Formik Asit kullanıyorum.

  Burda Ballarımızı Analyse gönderdigimizde hic bir Formik Asit kalıntısına rast gelinmedigi görünüyor.

  Hatta Bal hasadı zamanı Kovanlardan ballı cıtaları alırken Körük Dumanı balı bozar kokusu siner diyerekten Körük kullanmıyoruz.

  selamlar.

 • #8781

  MURAT CAKIR
  Katılımcı

  Biz sürekli organik asitlere vurgu yaptığımız için zaman zaman diğer ilaçlara düşmanlığımız varmış gibi bir yanlış anlaşılma oluyor. Belki bizi organik asit tüccarı zannedenler de vardır.

  Perizin ve Bavyarol varroa için üretilmiş ve bütün dünyada satışı serbest olan ilaçlar.

  Her ne kadar Bavyarol isimli ilaç Türk arıcısına reklam edilip yeni yeni arıcılarımızın gündemine girse de yurtdışında uzun yıllardır kullanılıyor.

  Türkiyede yapılan şöyle bir yanlış var: Ben varroa için Perizin’den başka ilaç tanımam, ben Bavyerol’dan başka ilaç tanımam, ben duman veririm onun üstüne ilaç tanımam.

  Bizim ısrarla üzerinde durduğumuz konu bu.

  Sentetik ilaçlar sürekli kullanıldığında 1) Kesinlikle kalıntı problemi oluşturuyor 2) Varroa bu ilaçlara karşı direnç kazanıyor.

  Varroa için üretilmiş sentetik ilaçlar kullanılsa bile, ki tarım ilaçları ya da büyükbaş hayvan ilaçları kullanmaktan daha iyi, sürekli aynı ilaç kesinlikle kullanılmamalı. Değişik ilaçlar yıllara göre dönüşümlü olarak kullanılmalı.

  Çünkü üst üste aynı sentetik ilacı kullanmak kesinlikle varroada direnç oluşturuyor, ilacın etken maddesine karşı bağışıklık kazanan varroalar artık düşük dozlardan etkilenmiyor. Varroa ile mücadele etmek isteyen arıcı ister istemez yüksek doz vermeye başlıyor.

  Mesela 3 kere verilmesi gereken dumanı 13 kere vermeye başlıyor.

  Yüksek doz demek, balda kalıntı demek.

  Onun için ben şundan başka ilaç tanımam, ben bundan başkasını kullanmam mantığından vazgeçip, yapılan araştırmaların ışığında ürettiğimiz balların sağlıklı olmasını sağlayacak yöntemleri tercih etmeliyiz. En önemli şey ürettiğimiz balın sağlıklı olması, bunu yapamıyorsak, insanlara şifa niyetine zehir yediriyorsak, arıcılığımızın bir hükmü yok.

  Sentetik ilaçların uçuculuk özelliği yok, çok uzun yıllar özellikle balmumunda kalıcılıklarını sürdürüyorlar. Bu sene laboratuvarda anlaşılamayacak kadar bir kalıntı oluyor, ertesi senelerde küçük kalıntılar birleşerek büyük miktarlara ulaşıyor.

  Bütün bunlar Avrupa ülkelerinde araştırılmış sonuçları bulunmuş şeyler.

  Dünyada sağlıklı bal üretmek isteyen arıcıların hepsi artık organik yöntemlere yöneliyor. Organik arıcılık yapmak demek illaki sertifika almak anlamına gelmiyor. Herkes organik arıcılık yöntemlerini kullanarak daha sağlıklı bal üretebilir.

  Sentetik ilaçların Avrupa pazarı daraldığı için, şu anda ilaç firmaları ülkemizde bu işin reklamını yürütüyor. Arıcılara bu ilaçları tek alternatifmiş gibi lanse ediyor.

  Bütün gelişmiş ülkelerde organik asitler varroa mücadelesinde kullanılırken, Almanya’da arıcılık yapan Mehmet arkadışımızın söylediği gibi herhangi bir kalıntı problemi oluşturmazken, ülkemizde bu yöntemlere karşı enteresan bir direnç var.

  Organik asitler ruhsatlı ilaç değil, boşverin asiti bunlar fasafiso sözlerini sürekli duyuluyor.

  Bizim görevimiz yurtdışında deneyleri yapılan ve bilimsel sonuçları bulunan uygulamaları ısrarla Türk arıcısına anlatmak.

 • #8783

  timurhan55
  Katılımcı

  selamlar büyük şefim bu organik asitler nerede satılıyor eczanelerde olurmu saygılar

 • #8784

  Sait
  Katılımcı

  İstanbul’da iseniz size bir tel.no.Eminönü
  212-5137358 Kilosu 4-5 YTL Firma ismi yazmıyorum.

 • #8787

  MURAT CAKIR
  Katılımcı

  Asitleri bazı ezcaneler temin ediyor fakat onlar Alman Merc marka satıyor. Bu marka laboratuvarlara yönelik ürettiği için çok pahalı. Litresi 70 YTL civarında.

  Asitleri sanayi bölgelerine yakın kimyasal malzeme satan yerlerde bulabilirsiniz. Özellikle Tekstil, Deri ve Mermercilikte bu asitler bol miktarda kullanılıyor.

  Bir de Çin Malı asitler konusunda kaliteleri ile ilgili şikayetler var o tür üretimlerden uzak durmanızda fayda var.

 • #8789

  alicik
  Katılımcı

  DÜZELTME

  Arkdaşlar bir arkadaşım Almanya’ya bal götürmüştü satmak için.Ballarında 3 yıl önce kullandıgı perizin çıktığından balları satamadı.Bende buna istinaden Almanya’da perizin yasak dedim.İşin gerçek boyutu şöyleymiş.Balını organik bal dedigi için almamışlar.Organik üretimde sadece dogal Asid ve kokulardan yapılan maddelerin kullanılması gerekiryormuş.Bu asitlerde gene gelişi güzel kullanılamazmış.bunuda bildireyim dedim.Organik üretimde perizin yasakmış.
  NOT.
  Dün gece bu yazıyı yazarken,aklıma bir türlü gelmedi timol denilen acayip agır kokular içeren varroaya karşı kullanılan bir madde.Bu maddeyi verdiginizde kovanda arıların üzerinde bulunan varroalar arıyı bırakıp yere düşüyor ama ölmüyorlar kokudan kaçıyorlar.Kokunun etkisi geçtikten sonra gene işlerine devam ediyorlar.Bu kokuları kullanmak için ilk önce kovan dip tahtasının seyyar olması lazım.Dip tahtasını alıp,başka bir dip tahtası var üzeri elek teliyle kaplı.koku verilince arı üzerindeki varroa elek telinden aşagıya düşüyor,elek telinin altındada yapışkan bir madde daha var.Varroa orada yapışıp kalıyor.Bazıları bu kokulu maddeleri ital edip satmaya çalışıyor,bu düzenek yoksa kovanınızda,boşa para vermeyin.Yoksa varroa üreticisi olursunuz.Ve kovanlarınız gümler.:dry:

  Düzenleyen: alicik, :: 25/09/2007 07:42

 • #8790

  timurhan55
  Katılımcı

  verdiğiniz bilgiler için sağ ol hocam iyi günler dilerim

 • #8793

  timurhan55
  Katılımcı

  sağ ol sait kardeş ben samsundayım buralarda bulamazsam oradan getirtiriz ilaç vurdum ama gene vurulması lazım bu yıl ilaç vurdukça varrova çıkıyo çok bereketli bu sene varrova bilmem sizde de oylemi

 • #8794

  Sait
  Katılımcı

  Timurhan arkadaşım,
  O numarayı ararsan kargo ile de gönderirler. Bu sene benim arıcılıkta birinci yılım.Henüz varroa görmedim.Asitler hazır bugün-yarın ben de ilaçlayacağım.
  Ali beyin bahsettiği Timolü ben de duymuştum.Elimde kendi ithal ettiğim Timolden kalan bir parça var.Onu da satmadım kendime ayırdım.Timol uygulamasını iyi öğrenirsem onu da uygularım. Merak edenler için: Timol fiyatı 30-50 Euro/Kg aralığında olmalı.

 • #8822

  comerts
  Katılımcı

  BAYER ilaç firmasının tanıtıcı filmini izledim Varroa’ya karşı %99 tesirli BAYVAROL
  adlı bir ilaç geliştirmişler çubuk şeklinde kovan çıtalarının arasına konuyor.
  Bu ilaçtan kullanan arkadaş varmı?
  Bu ilacı kullanan arkadaş varsa neticesi hakkında bize bilgi vermesini rica ederim.
  Teşekkürler

 • #8839

  ugur gok
  Katılımcı

  Formik asit uygulamasını ilk defa yaptım .Birer haftalık 2 sefer .ama arılar poşetteki delikleri hemen kapadığından olsa gerek varrova yoğunluğunu azaltamadım.Bende THYMOVAR (organik arı biti ilacı)siparişini verdim yarın elime geçecek ve kullanacağım.SOnuçları en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım.
  Görüşmek üzere

 • #8843

  timurhan55
  Katılımcı

  iyi günler arkadaşlar dün veteriner eczanelerini gezdim bir tanesinde organik varrova ilacı bulabildim timol diye jel bir ilaç çitaların üzerine konuyomuş ilk defa kullanacam zaten yeni çıkmış fiatı da çok bir pakette 10 adet var 50 ytl.eczaneciye dedim bu sattığınız ilaçlar hep balı zehirliyor o da millet hep bunları alıyor onlara başka ilaç tanıtamam hem başka almazlar soyledi kullanmasıda kolaymış körükle.FORMİK ve OKSALİT ASİTLERİ bir türlü temin edemedim asitlerden başkası yalan keseyede uygun:( :(

 • #8845

  cihat
  Katılımcı

  selam arakadaşlar ben iki senedir formik asit kullanıyorum gayet iyiy memnunum bazı söylentilere göre balda kırıntı bırakmayan tek ilaç formik asit diyorlar ne kadar doğru bilemem ama ben memnunum erken ilkbahar ve geç sonbaharda kullanıyorum saygılar

 • #8855

  murat
  Katılımcı

  Arılarında varroa zararı olmayan arkadaşlar var mı acaba ?

  Ekim ayı girdi hala görürüm diye bekliyorumda. Aslında çevremdeki arılıklarda varroadan çok zarar gördüğünü söyleyen arkadaşlar var. Baharda da ilaçlama yapmadım. Arı cinsi derseniz o ihtimal de yok çünkü birkaç farklı ırk var, merak ve sevinç bir arada bende şu an.

 • #8856

  alicik
  Katılımcı

  Arkadaşlar bir kaç gün önce Devrim hocamızla görüşürken bir konu açıldı.Konu varroa nın birde görünmeyen zararları varmış.Dışardan gördüğümüz nedir.Kanatsız arıları görüyoruz.İçerdeki zararı ise varroanın dokundugu arıların hepsi kanatsız olmuyor,sağlıklı gibi görünüyor ama tam arıda değil.Amerikada yapılan araştırmalarda,varroanın dokunduğu arıların yavrulara bakarken kullandıkları bir bezleri çalışmıyormuş.Yani genç arı yatağından çıktı bazı görevleri var bunlardan biride larvalara bakmak.Larvalarada bakabilmek için salgı yaptıgı bezleri çalışmıyormuş,varroa zarar verdiginden.Ama biz o arıyı sağlam zannediyoruz.Buda kovanın gelişmesini büyük ölçüde aksatıyor.Bilgilerinize.:dry:

 • #8857

  timurhan55
  Katılımcı

  murat bey bence ilaç vurup denemedikten sonra alman biraz güç varrova olup olmadığını ben bugün ilaç vurdum 2-25 gündürde vuryorum bugün değişik bir ilaç vurdum ve hayretler içinde kaldım kovanların önüne koyduğum tahtanın üzeri simsiyah oldu dışardandanda birkaç kanatsız arı gözüküyordu sanki varrova üretmişler bence sürekli aynı ilacı vurmakta doğru değil yani devamlı yumruk değilde arada birde tekme atmak lazım bu terörist varrovalara

 • #8859

  kenbiloglu
  Katılımcı

  pazar günü arıları kontrol ederken özellilke kanatsız arı görmeye çalıştım kovan önlerinde göremedim fakat başka bir şey dikkatimi çekti arının arka ayağı çalışmıyor yani hareket etmiyor (bir tamesi) rengide farklı zaten kurumuş gibi arı kovana dönemiyor topal topal yerde geziyor.Herhalde bu durumda varroadan kaynaklanıyordur diye düşünüyorum!!

 • #8862

  unyeli
  Katılımcı

  sayın kenbıloglu

  yuruyemez olan arı anladıgım kadarı ıle 1 tane.cok yok dogrumudur

  o arı genc arımıyoksaıhtıyarlamıs arımı

  varoadan suana kadar oyle sıkayet duyulmadı.ıhtıyar arıysa normal kovanı terk etmek ıstemez onu terk etmeye zorlarken darbelemıs olabılır.
  yagmaya zorlayan arı olabılır kovandakı nobetcıler yaralamıs olabılır.
  sayet genc nesılse arı felcı olabılır (tabı cok uzak ıhtımal)

  sız yınede kovan ıcı hareketlerı gozlemleyın dıstakı gozlemler ınsanı yanıltır.o kovanda ve dıger kovanlarda aynı sıkayet yoksa rahat olun.varsa en yakın veterıner veya ıl.ılce tarım mud. basvurun. gecmıs olsun.ınsallah onemlı degıldır

 • #8863

  kadioglu
  Katılımcı

  değerli arıcı karkadaşlarım varovayla şu an yapmış olduğumuz mücadelede %75 lerin üzerine çıkmak olanaksız gibi çünkü kullanmış olduğumuz ilaçlar kapalı gözlerdeki yumurtalarını etkilememekte şu anki maksadimız aşırı çoğalmasını önlemek ve son ilaçlamayı geç sonbaharın yanı kapalıgözlerin en aza indiği dönemde yapılarak kolonimizdeki varova yı %97 yok etmek bilindiği üzere varovanın tamamen ortadan kaldırılması günümüzde henüz mümkün değil.
  bunun sebebi ilaçların kapalı gözlerin içindekileri etkilememesi bilindiği üzere dışarıda -1 derecesoğuk dahi olsa kovan içi ısı geri taraflarda +7 ön taraflarda +19 orta kısımlarda ise +28 derece cıvarlarındadır bu vesileyle kışın dahi kovanlarımızın orta kısımlarında avuç içi kadar yerlerde devamlı yavru mevcudu bulunmaktadır yani varovayı yüzde yüz yok etmemiz mümkün değil.

 • #8864

  MURAT CAKIR
  Katılımcı

  Varroayı yüzde yüz yok etmeye çalışmak, sıfır varroayı hedefleyecek şekilde ilaçlama yapmak başka bir riski daha ortaya çıkartıyor.

  Varroalar da her canlı gibi çeşit çeşit bireylerden oluşuyor. İçlerinde zayıfları, engellileri, hastalıklıları, güçlüleri var. Bazı varroaların kitin tabakası diğerlerine göre kalın oluyor ve bunlar ilaçlardan daha az etkileniyor.

  Arıcı sıfır varroa amacıyla aşırı ilaç kullandığında, ilk önce fiziken zayıf olan varroalar ölüyor, sonra biraz daha az dayanıklılar ölüyor. En sona ise ilaçlardan etkilenmeyen az miktarda dayanıklı bir nesil kalıyor.

  Yeni varroa nesli de bu ilaçlara dayanıklı, fiziksel olarak çok güçlü varroalardan ürediği için, ileriki yıllarda ilaçlardan etkilenmeyen varroa hatları ortaya çıkıyor.

  Bu yüzden varroa nüfusunun arıya zarar vermeyecek düzeyde tutularak zayıf varroalara da yaşam hakkı verilmesi, yeni varroa neslinin çok güçlü varroalardan oluşmasına yol açılmaması gibi konulara da dikkat edilmesi gerekiyor.

  Dikkatinizi çekiyorsa forumda ya da kişisel sohbetlerde zaman zaman, ilaç yapıyorum ama faydası yok, sanki ilacı yapınca daha çok varroa ürüyor şikayetleri var.

  Olayın bu yönünün gözden kaçırılmamasında fayda var.

 • #8865

  demet
  Katılımcı

  Varroa mücadelesinin uygun ilaçla yapılması kadar önemli olan ;uygun zamanda mücadele etmekmiş. Aslında uyarılar çok fazlaydı ama sanırım ben ciddiye almadım. Varroanın bu kadar tahripkar olabileceğini düşünmemiştim.Baharda kovanlarda varroa gözükmüyordu bende mücadele yapmadım.Yaz boyunca pek bir zararda görmedim.

  Sonbaharda mücadeleye başladık ama yavruların bir kısmını varroaya teslim ettik. Ancak bal hasadından sonra sarsaklamadan hemen mücadeleye başlasaydım şu an o yavrularda bizimle birlikte olurdu. Asıl acı veren; yavruların ölmesinin sebebinin varroa değil de sizin ihmaliniz olması.

  Bunlar yetmezmiş gibi geçen gün bir kovanın önünde vukuat var. Baktım arılar dillerini çıkarmışlar titreyerek ölüyorlar. Yağma ? değil. Ayrıca ölen arılarda bu kovanın arıları, renklerinden anlayabiliyorum. Düşündüm düşündüm. İlaç zehirlenmesine benziyor. Ama çevrede ilaç atılacak bir şey kaldı mı ki? Sonra buldum yonca tarlasına kurt ilacı yapmışlar…Bir tane arının bile kovan için çok şey ifade ettiği şu günlerde en az 100 tane arıda bu şekilde telef oldu.

  Delirmemek elde değil varroa bir taraftan tarım ilaçları bir taraftan. Birileri bize komplomu kuruyor nedir?

 • #9046

  ugur gok
  Katılımcı

  Evet perizini bende kullanıyordum.Ama yurtdışında yasaklanmış.Zaten perizin zehir arı onu kovandan atmak için yiyor .

 • #9067

  muratakin
  Katılımcı

  Sayın Uğur Gök:
  Perizin verirken bazı konulara dikkat etmek gerekiyor:
  Önce dikkatli olarak 1 / 50 karışımını yapmalı, genç arılar bu karışıma karşı çok duyarlılar.
  İlaçtaki yapılan hatalar öncelikle onları etkiler.
  Perizinli karışım arılı çerçeve sayısına orantılı olarak çerçeve arasındaki arıları üzerine dökülünce arılar ilacı dışarı atmaktan çok birbirilerini kurutmak amacıyla yalarlar,bu yalama anında arıların vücuduna geçen perizin aynı zamanda arının kanına geçer.
  Arının kanını emen varrao ölür.
  Perizin 20 yıla yakın etkili ilaç olarak kullanıldı son yıllarda söylenildiğine göre Avrupa ‘da yasaklanma yoluna gidilmektedir.
  Saygılar.

 • #9097

  harunkuloglu
  Katılımcı

  Arkaadaşlar merhaba arı ilaçları ekim 2007 listesi yayınlandı. Türkiyede artık Amerikada Avrupada da kullanılan organik asit içeren kontrollü salınımlı jellerde var.

 • #11337

  m.arican
  Katılımcı

  sayın arıcı arkadaşıma tavsiyem varroset kullanması. Yerli , ucuz ve etkili.

 • #11338

  egehan
  Katılımcı

  Sayın Arıcan,

  Siz diğer konu da formisetin 7 yıldır kullanıcısı olduğunu yazmışsınız. Ama burada ise varroset öneriyorsunuz.

  Formiset etken maddesi Formik asit,
  Varroset etken maddesi Amitraz bildiğim kadarıyla.

  Siz hangisini kullanıyorsunuz. Simidin susamı gibi varroa dökmeyi Formiset biraz zor başarır. Eğer Formiset kullanıyor ve simidin susamı gibi varroa dökülüyorsa, varroa bulaşıklık düzeyiniz gerçekten çok yüksek demektir.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.