SALDIM BAYIRA… ARICILIĞI

Home Forumlar ÜRETİCİ KÖŞESİ Arıcılığa Nasıl Başladık SALDIM BAYIRA… ARICILIĞI

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  ozturk tarafından 11 yıl 10 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6452

  SIVASI
  Katılımcı

  Beyazkovanın forumunu okumaya başladığımda bir arkadaşımızın yaptığı hatadan dolayı iki koloninin yanmasına sebep olduğu için bir yazı yazmıştım. Bu yazı arıcılığa heveslenenlerin, başlamak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken ipuçlarını içeriyordu.
  2006 ve 2007 kışında meydana gelen arı ölümleri ve iki yıllık gözlemlerim pek çok kişinin bu işi hala öğrenemediğini gösterdi.Yıllardır arısı olup ta artırmak istediği halde, her yıl kışa giren kolonilerin yarısını söndürenlere arıcı demek gerçek arıcılara haksızlık olur. Yapılan hatalar:

  BAHARDA:
  Varroa mücadelisi ya hiç yapılmıyor ya da erkek arının larva ve pupa dönemi olan 19 güne yayılmıyor, erken ilkbahar denilen kar çiçeklerinin açmasından önce yapılmıyor.
  Polen yerine geçen malzemeler katılmış kek kullanma alışkanlığı yok. Polenin yavru yetiştirmek için gereği anlaşılmıyor.
  Şuruplamanın arının karnının doymasını sağladığı, polen taşımaya hız verdiğini buna bağlı olarak ana arının sütle beslendiği, bol yumurta atmasının sağlandığı böylece 10-30 günlük nektar akışının hızlandığı döneme yetiştiği bilinmiyor.
  Arının üzerinde durmadığı fazla çıtalar alınmıyor, ısıyı korumak için bölme tahtası veya yerine geçen örtüler kullanılmıyor.
  Ana arının varlığı, yaşı, sağlık durumu izlenmiyor. Bölgeye uygun olmayan ana arılar kullanılıyor.
  Kışın devam ettiği bölgelerden baharın erken geldiği bölgelere götürülen arılar kaderlerine terk ediliyor; uzakta kaldığından yukarıdaki işlerin hiç biri yapılmıyor… “Saldım bayıra mevlam kayıra arıcılığı” yapılıyor.

  YAZ AYLARINDA:
  Bal bekledikleri için gereklerini yapıyorlar.

  SONBAHARDA:
  Arının balı fazlasıyla alınıyor.
  Kışa genç arılarla ve genç ana ile girmenin önemi bilinmiyor.
  İlkbaharda yapılan işlemlerin benzerinin kışa girerken de yapılacağı bilinmiyor.
  Kışa uygun yalıtım ve izolasyonlar yapılmıyor, uygun sehpalara yerleştirilmiyor.

  KIŞ AYLARINDA:
  Haftada bir dahi arılıklara gidilmiyor, girişlerinin kapalı olup- olmadığı kovanların ıslanıp- ıslanmadığı, sıcak günlerde yiyeceğin bitip- bitmediği kontrol edilmiyor.
  Arıcılıkla ilgili bilgiler tazelenmiyor. Kitaplar okunmuyor, bloglar izlenmiyor.

  Arıcılık bir tür hayvancılıktır. Bahçenizde beslediğiniz tavuklarla birkaç gün dahi ilgilenmeyin veriminin düştüğünü görürsünüz. Bu iş ve işlemler haftada en az bir gününüzü arılara ayırmanızı, haftada en az iki defa arılığınıza gitmenizi gerektirir. Zamanınız yoksa bu işe başlamayın.

 • #10102

  ozturk
  Katılımcı

  Hay ağzına sağlık, tam bizim Ali Hoca yı tarif etmişsin.Bende tam uymasamda yarıbuçuk bu tarife uyuyorum.:cheer:

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.