ÖLÜ ARILARr

Home Forumlar ARICILIK Arı Hastalıkları ÖLÜ ARILARr

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  MURAT CAKIR tarafından 10 yıl 11 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6359

  Mehmet Yigit
  Katılımcı

  Beş normal çerçeveli ruşet kovanım var herşey gayet normal ana arı var yumurta yapıyor kapalı yavrular var polen taşıyor aktif bir şekilde çalışması var arı sakin fakat 5-6 günde bir kovan önünde bir avuç ölü arı attığını görüyorum kvanın içine baktığımda kovan içinde hiç ölü yok kovan bahçemde olduğu için izlemem kolay akşamdan bakıyorum herşey normal sabah bakıyorum bir avuçdan fazla ölü arı, buda doğal olarak beni üzüyor ve tedirgin ediyor, kovan içinde kapalı ve açık gözlerde yavru çürüğü gibi bir olay yok, acaba sıkışıklıkdan yapabilirmi? yoksa başka bir sebebi varmıdır bilgiisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

 • #10918

  MURAT CAKIR
  Katılımcı

  Mehmet Bey,

  İşçi arının ömrü 45 gün civarı. Yani kovanda yavrular çoğalırken bir tarafdan da ömrü dolanlar ölüyor.

  Fakat çoğu zaman biz bu ölümleri göremiyoruz.

  Mevsim itibariyle kuşlar, karıncalar ya da arı ölüleriyle beslenen diğer canlıların aktif olduğu dönemlerde, arıların gece yaptıkları temizlikten arta kalan arı ölülerini görme şansımız olmuyor. Çünkü uçma tahtasından yere düşen ölü arılar hemen alınarak bu canlılar tarafından götürülüyor.

  Yağmurlar yağıp havalar soğumaya başlayınca, diğer canlılar arı ölülerini toplayamadıkları için kovanlarımızın önünde artan sayıda ölmüş arı görüyoruz.

  Bir de kovan içinde arı ölüsü yok demişsiniz. Zaten olmaz çünkü kovanda kirliliğe yol açacak herşey arılar tarafından hemen dışarı atılır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.