Oksalik asitin kokusu varmı

Home Forumlar ARICILIK Arı Hastalıkları Oksalik asitin kokusu varmı

Bu konu 5 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  izmirli aydin tarafından 10 yıl 10 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6600

  atik
  Katılımcı

  İstanbuldan bir arkadaş 2 Kg kadar oksalik asit gönderdi.Bloglarda anlatılan şekilde, şekerli suya karıştırdım.Zayıf bir kolonide denedim,herhangi bir etki izlemedim ve herhangi bir asit kokusu da almadım.Acaba oksalik asit’in kokusu yokmu.Yoksa bana gönderilen toz oksalik asit deyilmi.Herkese selamlar…

 • #10980

  egehan
  Katılımcı

  Oksalik asit kokusunu duymayabilirsiniz ki kokusu pek duyulmuyor.

  Nasıl bir etki görmek istiyordunuz ki göremediniz?

 • #10986

  atik
  Katılımcı

  Formik asitle benzerliği olduğunu düşündüğüm için kokusunun, arıla verdiğimde arılarda kokuya bağlı huzursuzluk yaratması. Varooaların dökülmesi gibi.Ayrıca 3 çıtalık bir kovanda sadece 1 varoa döküldü.Belkide asitin etkisi azalmıştır diye de düşündüm.

 • #10990

  egehan
  Katılımcı

  Oksalik asit verilmesine rağmen kolonide düşen varroa sayısı dediğiniz düzeyde ise, zaten koloninizde bulaşıklık yok sayılır.

  Ayrıca 1 varroa döküldü dediğinize göre bir uygulama ile sayım yapmışsınız.

  İlaç uygulaması sonrası varroa sayısı sayma metotu olarak ne gibi bir işlem yaptınız?

 • #10992

  atik
  Katılımcı

  Evet belkide kovanda varroa bulaşıklığı olmamış olabilir.Ben aslında gelen ilacın oksalik asit olduğunda tereddütettim.Sayımı da; ilacı vermeden önce çıtaların altına beyaz kağıdı sererek yaptım.İlacı verdikten bir kaç saat sonra kontrol ettim.

 • #11024

  izmirli aydin
  Katılımcı

  slm. arkadaşlar oksalik asit uygulamasını yaklaşık bir hafta önce uyguladım. bugünde kontrol amaçlı daha önceden belirlediğim varrova sayısı diğer kovanlara nazaran daha fazla olan kovanlarda yaptığım incelemede ciddi ölçüde ölü varrova kovan alt tahtasında buldum. ama yinede iki yada üç tane görmedim değil. tahminimcede bunlar kapalı gözlerdeki vavrularda olanlardır. ama birkısım kovanlardada formik asiti jel olarak kullandım. ben formik asittten çok daha fazla memnun kaldım yinede tercih sizin. saygılar,,,,

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.