imidacloprid, ayçiçek tohumluğu

Home Forumlar ARICILIK Arı Hastalıkları imidacloprid, ayçiçek tohumluğu

Bu konu 6 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  ruzgarevran tarafından 10 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6848

  demet
  Katılımcı

  Nihayetinde 60 dönüm toprağımız var,biraz çiftçi sayılırız ve ayçiçek ekimi de yapıyoruz . Arı ölümlerinde adı geçen imidacloprid etken maddeli tohumluk ilacını üreten “bayercropscience” a geçen hafta mail attım ve çiftçi olarak bilgi istedim.
  Önce benim mailim:
  “………….Bölgemizde ayçiçek ekimi çok yaygın olarak yapılıyor ve ayçiçek arıların bir numaralı nektar kaynağı. Geçen yıl arıcılarla çiftçiler arasında başlayan bir tartışma şu an yeniden alevlendi. Gerekçe: “Ayçiçeği tohumu ilaçlamasında kullanılan imidacloprid içerikli sistemik insektisidin balarılarının ölmesine sebep olması.”

  İlacın açıklamasında çevreye düşük etkili bir ilaç deniyor ve arılara direkt zararından bahsedilmiyor. Biz ayçiçek tohumlarını hazır pakette alıyoruz ve tohuma herhangi bir ilaç uygulamadan ekim yapıyoruz. Ayrıca bu ilacın ayçiçeği tohumu ilaçlamasında kullanılabileceğine dair bir açıklamada yok.

  “gaucho” adlı ilacınız ve bunun balarıları üzerine olan etkileri konusunda bizi bilgilendirirseniz ; bu bilgileri diğer çiftçilerle ve arıcılarla paylaşmak isterim.
  İlginize şimdiden teşekkürler.
  ……………….”

  Bayercropscience’tan gelen cevap
  “ Demet hanım;
  Gaucho (aktif madde: imidacloprid) ilacımız bazı ülkelerde; ayçiçeğinde tohum ilacı olarak ruhsatlı olmakla beraber ülkemizde “ayçiçeğinde tohum ilacı olarak ruhsatlı değildir” ve “tavsiye edilmemektedir”.Geçmiş yıllarda arı ölümlerinin nedenleri arasında arıların imidacloprid ile ilaçlı ayçiçeği tohumlarından yetişen bitkilerden polen alması da iddia edilmiştir. Ancak gerek Bayer tarafından gerekse bağımsız araştırıcılarca yapılan çalışmalarda tohum ilacı olarak kullanıldığında imidacloprid’in nektar ve polenler aracılığı ile arılara zararsız olduğu tesbit edilmiştir.

  Bununla birlikte, arı ölümlerinin dünyanın her yerinde (imidacloprid’in hiçbir zaman kullanılmadığı alanlar da dahil) yaygın olarak görülmesi nedeniyle ilk suçlu olarak akla zirai mücadele ilaçları gelmektedir. Oysa bir çok araştırıcı bu ölümlerin başka birçok faktörden de kaynaklanabileceğini ve en son da bir çeşit israil virüsünün hastalık ve ölümlere neden olduğunu belirtmiştir.
  İngilizce biliyorsanız bu konudaki bazı yayınları size gönderebilirim. Öte yandan, imidacloprid doğrudan bitki üzerindeki arılara püskürtülmek suretiyle verilirse arılara zehirlidir. Bu da zaten ilgili ilanlarımızın etiketinde (Confidor SC 350 gibi) açık bir şekilde belirtilmiştir.

  Özetle; imidacloprid tohum ilacı olarak kullanıldığında arılara nektar ve polenler aracılığı ile zararlı değildir, ülkemizde “ayçiçeğinde ruhsatlı değildir ve tavsiyesi de yoktur”.

  Başkaca sorularınız var ise lütfen iletiniz
  Saygılarımızla”

  Kendilerinin de söylediği gibi “gaucho” ülkemizde ayçiçek için ruhsatlı değil. Bana bu konuda sayfalar dolusu yayını da gönderdi. Birçok araştırma yapılmış. Denildiği üzere kesin bir sonuca da varılamamış. Yoksa bu etken maddenin üretiminin tamamen yasaklanması gerekirdi. Bayer firmasının cevabını sadece bilgi amaçlı yayınladım. Yorum sizin.

  Madem çiftçi olarak biz ayçiçek tohumuna ilaçlama yapmıyoruz. Hazır tohumluk kullanıyoruz, bu konuyu birde ayçiçek, mısır vb. tohumları satın aldığımız firmalara soralım dedik. Bizzat tohumlarını kullandığımız adı aklımda olan 4 tohum firmasına da mail attım.

  MAY,AGROMAR(Antalya tarım),ADVANTA(limagrain), NK(syngenta)

  Mailde özetle: Başta ayçiçek olmak üzere; tohumluklarında “imidacloprid” ilaçlaması yapıp yapmadıklarını , tohumluklarda kullandıkları kaplama ilaçların bal arıları üzerindeki etkilerini sordum, ve bundan sonra tohum alırken daha seçici davranacağımızı yazdım.

  Aradan bir hafta geçmesine rağmen tohum firmalarının hiçbirinden cevap gelmedi. Hayır mıdır; şer midir bilemiyorum artık. Cevap gelirse yayınlarız!

 • #9946

  SEKERLI
  Katılımcı

  Sayın arkadaşlar;

  Bahsi geçen bu ilaç ambalajdaki hibrit ayçiçek tohumlarında yok.Bu ilaç Edirne,de üç veya dört yıl önce kullanılmıyordu.Tohum ekildikten sonra patlayıp yeni uç verince daha toprak yüzeyine çıkmadan körpe filizi karafatma denilen bir böcek tarafından yeniliyor.Bu zararlıya karşı tohum ve ilaç satan şirket veya şahıslar çiftçiye bu ilacı ayrıca tavsiye edip sattılar.

  Çiftçi bu ilacı alıp sulandırıp ambalajını açtığı tohumun üzerine sprey şeklinde uyguluyor.Tohumu kuruttuktan sonra ekiyor.Nasıl bir ilaç ise böcek tek bir tohuma dahi zarar veremiyor.Fakat sonuç bizim açımızdan malum.

  Saygılarımla

 • #9950

  aliosmancalik
  Katılımcı

  Sayın arıcı arkadaşlar bizim bölgedeki arı ölümlerini araştırılmak üzere resmi yazı olarak dilekçeyi ilçe tarım müdürlüğüne verdik sag olsunlar hemen ilğilendiler ve arıçılık araştırmadan bir yetkiliyi acil istediler kısmetse salı günü bir eyet gelip konuyu inceleyip sorunu çözecekler .ne, neden , suçlu bizmi arılarmı tarım ilaçlarımı anlayaçagız konunun sonucunu kısmetse sizlerlede paylaşacağım
  şimdilik kalın sağlıcakla ;)

 • #9969

  demet
  Katılımcı

  Syngenta (NK) tohum firmasından cevap gelmiş. Özetle Ayçiçek tohumluklarında kullandıkları “Aprin” adlı ilaçlarının bir fungisit olduğunu ve balarılarına zararsız olduğunu belirtiyorlar.

  Bununla birlikte; ek bilgi olarak Syngenta’nın üretimini yaptığı “Cruiser” adlı (thiamethoxam içerikli) sistemik etkili insektisit tohum ilaçlarının da bal arılarına zararsız olduğunu belirtmişlerdir.
  Bilgilerinize.

 • #9973

  uzmanveteriner
  Katılımcı

  Demet hanım, göstermiş olduğunuz ilgiyi çok takdir ediyorum. İlgili firmanın söylediği
  (thiamethoxam içerikli)etken maddenin arılara zehirsiz olduğu bildirilmiş. Oysa Avustralya’daki thiamethoxam maddesinin arılar tarafından ağız yolula yada temas ile alındığında aşırı zehirleyici olduğu;tohumları bu ilaçla kaplanmış olan bitkilerin nektar ve polenlerini arılar aldığında kovanların arı sayısında bir miktar azalma olduğunu tespit etmişlerdir.Bununla birlikte kesin olarak tohumun bu kimyasal madde ile kaplanmış olmasına bağlayamadıklarını bildirmişlerdir.
  Bu bilgi http://www.apvma.gov.au/publications/downloads/prsthi.pdf adresinde. Kimyasal maddenin spray tarzında uygulandığında böcekleri ve parazitik yaban arılarını öldürdüğü yazmaktadır.
  Amerika’da yayında ise armut bahçelerinde thiamethoxam uygulandığı, arıların polen ve nektar toplama işlemi yaparken öldüklerini ififade etmişlerdir. Bu nedenle meyve ağaçları çiçeklenme döneminde iken kullanılmayacak maddeler arasında olduğu kaydedilmiştir. Thiamethoxam’ın zehirleyici etkisi çiçeklenme döneminde 7 -14 gün kadar sürmektedir.
  Bilgi adresi http://agr.wa.gov/pestfert/Pesticides/docs/BeeKillPreventionTreeFruits.pdf

  Saygılarımla

 • #10188

  SEKERLI
  Katılımcı

  Bilgilerinize ;

  Kırklareli’nde arı ölümleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

  Tarım İl Müdürlüğü’nde görevli Dr. Ertaç Tutkun, Tarım İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, enstitüden gelen raporlarda alınan numunelerin sonuçlarında zirai ilaç kalıntısı olmadığını söyledi.

  Tutkun, arı ölümlerinde en fazla mevsim değişikliklerinin etkili olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  “Arının normal kovan sıcaklığı 36 derecenin üzeri olan 41 dereceye çıkması, arı yavru gelişimini durdurmuş ve kovanın hayatiyetini devam ettirecek arıların olmayışı arı kayıplarına sebep olmuştur. 2008 yılında arıcılarımızın mevsimsel değişiklerden etkilenmemesi için havalandırma, gölgeleme ve kovanlarını nemlendirmesi gerekmektedir. İl Tarım Müdürlüğü olarak arıcılarımızın mağdur olmamaları açısından yukarıdaki hususlara dikkat etmeleri yararlarına olacaktır.”

  Toplantıya İl Tarım Müdürlüğü’nde görevli 6 veteriner hekim, 2 teknik personel ve 41 arı yetiştiricisi katıldı.

 • #11381

  ruzgarevran
  Katılımcı

  seramıza domates diktik .ve yak laşık 25-29 gün önce kök diplerine sulandırılmış confidor verdik.1 kovan bombus arılarımın alınış süresi 20 gün ve bu gün arılaımın son kalanlarıda öldü.2 ay dayanması gereken arı kovanım 20 günde öldü.ilacın üzerinde 30 gün yazıyor ama bu gün bile ölümlerin olması , zehirin etkinlik süresinin daha uzun olduğunu gösteriyor.çiçeklerimin döllenmesi için arılara ihtiyacım var.fısfıs yapmak insan gücü yönünden maliyetli.
  çok zehirli bir ilaç.
  05353374060

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.