Başlamak istiyorum. yardım lütfen?

Home Forumlar ÜRETİCİ KÖŞESİ Arıcılığa Nasıl Başladık Başlamak istiyorum. yardım lütfen?

Bu konu 5 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  abadile tarafından 10 yıl 10 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6624

  cihan
  Katılımcı

  Selamlar, ben de başlamak isteyenlerdenim. Yalovada denizden 6 km içeride bir arsamız var. Bu civarda meyvecilik yaygın. Bu meyvelerin düzenli ilaçlanması arıları veya balı etkiler mi? Genel olarak bu civarda arıcılık olur mu? Olursa, üretici etkenlerini düşünmezsek, bu bölgede ne kalitede bal olur? Şimdiden teşekkürler, saygılar.

 • #11264

  abadile
  Katılımcı

  Bölgenizde ilaçlamanın olmasıarılarınızı olumsuz etkileyecektir.Bu gerçeği bilerek hareket etmelisiniz. Ayrıca arıcılık uzaktan yardımla değil yaparak yaşayarak öğrenilir. Bunun için az sayıda koloni alarak ve çok okuyarak bielenlere sorarak çalışmalarınıza başlamalısınız.

 • #11265

  cihan
  Katılımcı

  Çok teşekkürler. Bir de şunu sormak istiyorum. Farz edelim ki az sayıyla başladım, gayret gösterdim öğrendim, bu bölgeden ticari değeri olan bal çıkar mı? Ayrıca ne tür bir kovan almalıyım, maye adında bir kovandan bahsediliyor. Bilginiz var mıdır? Tekrar teşekkürler.

 • #11267

  Kenan GISAN
  Katılımcı

  Sn.Cihan
  Bende Yalova’da amatör olarak arıcılık yapıyorum. Yalova’da arıcılık yapmak istediğiniz arsanın tam yerini yazmamışsınız, Samanlı dağları bitki örtüsü arıcılık için çok zengindir. Benim bulunduğum yerde ilaçlama yapılmıyor, arının nektar toplayabileceği Kestane,Ihlamur, Kekik, Püren (süpürgelik), Kocayemiş (davulga) var. Yalova’da bu bitki örtüsünden kaliteli bal üretilebilir. Tabi her yerinde değil, bulunduğun yerin 2km. etrafında arının nektar toplayabileceği bitkilerden hangileri var o önemli.
  Kovan için bu adrese bakabilirsin :) (http://www.beyazkovan.com/content/view/32/34/)tavsiyem standart ölçülerde kovanlarla çalışman, kovan alırken metreyle ölçerek al.

  http://kenangisan.blogspot.com/

 • #11268

  cihan
  Katılımcı

  Kenan bey, maalesef samanlı dağlarını sadece uzaktan görüyoruz. Bizim arsamız Denizçalı köyünde. Taşköprü beldesine bağlı. Güneye bakıyor ve kuytu. Samanlı dağlarındaki verim alınamaz doğal olarak ama öyle ya da böyle başlayıp görmeliyim sanırım. Teşekkürler.

 • #11286

  abadile
  Katılımcı

  sayın Cihan,
  zaten her şeyin öğrenilmesinde uygulayarak öğrenme birinci prensiptir.sizin yapacağınız en güzel iş bu safhada öğrenme amaçlı işe başlamaktır. Gerisini ileriki yıllarda siz tayin edebileceksiniz.
  saygılarımla…

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.