ARIYA POLEN VERMEK

Home Forumlar ARICILIK Genel Arıcılık ARIYA POLEN VERMEK

Bu konu 7 yanıt ve 7 izleyen içeriyor ve en son  fatih 61 tarafından 8 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6819

  Hasan ALPEREN
  Katılımcı

  İzmir Kemalpaşada amatörce arıcılık yapıyortum. Arının bazı dönemlerde beslenmesi gerekiyor ve bunu değişik şekillerde yapıyoruz. Besleme arıyı varsa açlığı gidermek yada kuvvetlendirmek amaçlı yapılıyor diye düşünüyorum.Poleni kekin içine belli miktarda katıyoruz ve ben şubat ve mart ayında veriyorum.Poleni saf olarak kovana koyduğumuzda arılar bunu alıp dışarı atıyor. Birkaç defa poleni eritip şurubun içine katarak verdim.Arılar tüketmekte pekte istekli davranmadılar. Bu karışım sindirim sistemlerine uygun gelmedi mi? acaba diye düşündürdü.Kovanlarımda yeteri kadar polen stoğu var, benim amacım takviye yapmak ve kışı daha rahat geçirmelerini sağlamaktı.Bu konuda daha önce deneme yapmış arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

 • #10969

  MURAT CAKIR
  Katılımcı

  Arı kendi getirdiği ve enzimlerle karıştırarak bozulmayacak şekilde petek gözünde depoladığı polen dışındaki seçenekleri çok tercih etmiyor.

  Kovanda polen stoku olmadığı durumlarda, zorunlu olarak polen yerine verilen diğer gıdaları ya da kurutulmuş poleni tüketiyor.

  Fakat taze polen akışı başladığında polen yerine verilen gıdaları depolamış olsa bile dışarı atıyor.

  Yeteri kadar polen stoku varsa sizin vermiş olduğunuz kurutulmuş poleni dışarı atması normal. Çünkü kurutulma işlemi sırasında polen içerdiği bir çok maddeyi yitiriyor, bu yüzden arı tarafından beğenilmiyor.

 • #10970

  Hasgul
  Katılımcı

  Değerli hasan arkadaşım
  Arıların söylediğiniz gibi zaman zaman beslenme gereksinimleri ortaya cıkar
  Fakat yapay besleme yaparken poleni kuru yada sıvı arılara vermeniz doğru olmaz çünkü sizin vereceğiniz polen arının çiçekten getirdiği tazelikte ve kıvamda olmayacaktır ben büyük şefin anlatımına katılıyor ve size ilave uyarıda bulunmaka istiyorum
  eğer yapay besleme ihtiyacı doğarsa siz bunu kek le karşılayabilirsiniz tabii olarakta polen vermenin mantığı arıların ihtiyacı olan proteini ihtiyacını karşılamak maksadıyla polen verme gereksinimi duyuluyor

  Siz bunu hazırlayacağınız kekin içerisine yağsız süttozu ilave ederek karşılayabilirsiniz ama protein değerlerini bildiğiniz süttozunu tercih edin

  Bunun dışında arıların protein ihtiyacını karşılayabilecek herhangi birşey bulacağınızı tahmin etrmiyorum

  Saygılarımla

  Hasan Gültekin
  hasgul50@hotmail.com

 • #10971

  muratakin
  Katılımcı

  Arıların yavru üretiminde kullanılmak üzere çiçeklerin erkek organlarından topladıkları çiçek tozunun yani polenin yerini hiçbir şey tam olarak tutmaz.
  Polen diğer canlıların sperm karşılığıdır.
  Sonbaharda genel olarak arılara polen yardımına pek gerek duyulmaz arılar bu mevsimde çiçekli bir dönemden çıkmışlardır, az da olsa kovanda polen vardır.

  Polen yardımı daha çok erken ilkbaharda yapılır.
  Ben bir uygulamamı yazayım:
  Mayıs ayından başlayıp polen toplarım.Bu süre üç ay kadar sürer, bazı kovanları polen toplamak amacıyla çalıştırırım.
  Bahar tatlı poleniyle temmuz acı polenini karıştırırım.
  Bir süzgeç üzerinde sıcak su buharında tavlarım 2 veya 3 saat beklerim. Beklememin nedeni polenin mayalanması ve arıların alımını kolaylaştırmak yani arılar tarafından kullanılmasını sağlamak amacıyla polen hücrelerinin kabuk zarlarının çatlaması sağlamak içindir.
  Sonra kekin yapışması sağlamak için, içine çok az bal ve pudra şekeri katıp yoğururum.
  Tatlı olduğu için arılara çekici gelir.

  Erken ilkbaharda her kovan için belli büyüklükte bu kekten gibi veririm.

  Keki verdikten bir süre sonra kovan incelemesi yapılırsa bu polen kekini gözlere doldurduğu görülür çünkü hepsi aynı yani tek renkli olduğundan bellidir.
  Daha sonra bu keklerin bittiği ve arıların getirdiği değişik renkli kekleri gözlere doldurduğu görülür.

  Arıcılık kitaplarında yüzde yüz olmasa da polen yerine geçebilecek bir çok malzemenin adı geçer. Yağsız süttozu, mekanik olarak yağı alınmış yağsız soya unu, bira mayası gibi.

  Saygılar.

 • #10979

  Hasan ALPEREN
  Katılımcı

  Kovanlarımda yeteri kadar polen stoğu var. Polen yerine geçecek herhangi bir şey vermeyi düşünmüyorum.Baharda arılarımdan çaldığım yeteri kadar polenim var ve erken ilkbaharda zaten kekle vereceğim. Baldan sonra azalan arı nüfusunu arttırmak amacıyla şurupla verebilrmiyim diye düşünmüştüm, ancak arılara beyendiremedim.Hazırlarken sıcak suyun içinde eriterek verdiğim için zaten mayalanma gerçekleşiyor ama kısa sürede tüketmek için nazlanınca ekşime oldu galiba diye düşünmüştüm. Bunun içinde tekrar vermek konusunda tereddüt ettim.

 • #11230

  ergenekome
  Katılımcı

  sayın murat akın bey polen ağırlıklı vermiş olduğunuz keklerden sonra yani taze polen akışı olmadan önce kovan incelemelerinizde verilen polen kekinin arıyı yavruya yönlendirdiği normalde yavaş ilerlerken kuluçka faliyetlerinin birden yada belirli bir süre sonra kayda değer yükselişe geçtiğini gözlemleyebildiniz mi? belirtiğiniz gibi önemli olan arının enerji ihtiyacını karbonhidratlarla karşılamak değil şayet arımız baldan tasarruf yapsın diyosak kek belirli sürelerde çözüm ancak asıl önemli olan protein ihtiyacını karşılamak bunun layt süt tozu ve soya unu ile biramayası kullanılarak yaptığınız bir kek oldumu bu kek çeşidini çok incelememe rağmen oransal bir veriye ve kullananların olumlu söyleşilerine tanıklık edemedim. saygılar sunarım.

 • #11708

  Ertugrul
  Katılımcı

  Arkadaşlar ben 8 aydır ilk defe arıcılığa başladım bir arkadaşımında arısı var onun yanında öğrenmeye çalışıyorum ama arkadaşımda arıları salıyor çayıra mevlam kayıra yanı teknik bilgisi çok zayır şamdi biz bu baharın 18 kovan arıdan 30 kovan daha çıkartıp çoğaltacağız bu elimizdeki 18 kovan arıyı baharın bölme yaparakmı yoksa başında bekleyip oğul çıkardıkca toplayarakmı almamız daha iyi olur birde yenı kovanlara koyduğumuz oğullar bu yıl bal verimi iyi olurmu balıkesir yöresinden saygılarımla ertuğrul

 • #11902

  fatih 61
  Katılımcı

  MERHABALAR,
  YENİ BİR ARICI OLARAK SORMAK İSTİYORUM. SONBAHARDA ARILARIMIN BAZILARI POLEN DEPOLAMADI.KASIM AYININ ORTALARINDA KOVANLARIM KONTROL EDEREK GÖRDÜM.TABİKİ NE GÜNLÜK NE DE KAPALI GÖZLÜ YAVRULARIM DA YOK. BU YÜZDEN ARILAR KIŞI ÇIKARACAKLARINDAN DA EMİN DEĞİLİM. ACABA ŞUAN BU KOVANLARA NASIL MÜDAHALE EDEBİLİRİM.
  YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.