Arıcılığa nasıl başladım;

Home Forumlar ÜRETİCİ KÖŞESİ Arıcılığa Nasıl Başladık Arıcılığa nasıl başladım;

Bu konu 10 yanıt ve 10 izleyen içeriyor ve en son  osmnz tarafından 12 yıl önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6876

  BALCI
  Katılımcı

  Ben akdeniz bölgesinde resmikuruluşda memur olarak çalışıyorum. Annemin rahatsızlanmasıyle kaliteli bal almam gerekti. Güneydouda birdağ köyünde karakovan balı olduğunu öğrendim Eyylül ayında köye arabamla gittim dağda arılığı buldum ve balalmak itsediğimizi,hastaya vereceğimizi söyledim ve arıcı vatandaş bana sepet kovandan iki petek çıkardı.Şimdi bal kesme zamanıdeğildedi.istediği fiyattan üctetini ödedim. bana bu baldan on kğram ayırmasını söyledim ücretini peşin ödedim.adresime ğöndermesinirica ettim. Üçaysonra bana baldiye katıransı bir made gönderdi bu gayri sıhhi balı biz yiyemedik çöpe attık .Ben buolaydan sonra arıyetiştirmek ve balı kendim üretme kararı aldım.Önce İltarım Müdürlügünün kursuna gittim sertifikamı aldım. yöremizde arıcılık yapanarkadaştan dört kovan arı aldım ,2006 nın ocak ayında .Geçensene dört kovanı bölerek 13 kovanyaptım.Erken ilkbaharda 13kovanı yenidünya çiçeğiyle iyce gelişdirdim.Varovaya. karşı etgen ilaşlama yapdım ve ana arılarımı kendim üreterek, portakal çiçeklerinin yardımıile ,kovan adatini elli beşe çıkarttım.Arı yetiştiriçi birliğine üye oldum ve çalışmalarıma devam etmekteyim. Arıcı arkadaşlara başarılar diler saygılar sunarım. BALCI

  Düzenleyen: BALCI, :: 17/06/2007 18:25

  Düzenleyen: BALCI, :: 17/06/2007 18:40

 • #7307

  cumhur
  Katılımcı

  iyi günler arkadaşlar..
  Bende bir acemi olara arıcılığa;
  babamın bırakmış olduğu iki kovan biri fenni ama eski diğeri karakovanla başladım. fenni kovandan hiç bal alınmamasına karşı, diğer karakovanda içinda arı olmadığı düşüncesiyle başladım. yani kara kovan boş diye hesap ediyordum. malum bu sene havaların kış aylarındaki ılımanlığı ile arılara arıların çalışmasına arada bakıyordum. şerbet veriyordum. ama aklımdan arıcılığa heves hiç yoktu. hatta o iki kovanı bile başkasına verecektim. taki; verdiğim şerbetleri yan arazide 25-30 fenni kovanı olan arıcının arıları tarafından yenip bitirilip benim arılarımın açlıktan ölmesine kadar. diyeceksiniz niye kovan içi müdahalede bulunmadın. dediğim gibi hiç aklımdan arıcılık geçmiyordu ve arılara bile yaklaşmazdım. iki kovanım söndü. yandaki arıcı arkadaşın arıları azıttı. bende inat ettim bu adamı buradan kaçıracam diye bu işe başlmadım. bu amaçla kafkas arısının halk tabiriyle hırsız arı olduğunu öğrendim ve nasipse ısmarladım. tabi bu arada 3 tanesi kuvvetli 1 taneside zayıf beysiz 4 kovan yaptım. ve arıcıya da haber yolladım kafkas geliyo vay haline derken bizi bu hastalık sardı. hergün günde 3-4 defa başlarına gidip bakıyorum. hergün oğul varmı acaba kovanlarımı arttırabilirmiyim diye geziyorum. yaktığım benzin ve kilometrenin haddi hesabı yok.
  SAYGI VE SEVGİLERLE..

 • #7314

  kenbiloglu
  Katılımcı

  Merhabalar

  bende arıcılığa busene başladım.Daha önce babamın kovanlarından biraz tecrübe edinmiştim.Şimdi kendim kovan sahibi olmaya karar verdim ve 15 adet fenni kovan aldım(yaklaşık on gün önce)bakalım ne olacak bal alabilecekmiyim.Arılar güçlü sayılır 20 çerceve arı var.

  Hayırlısı Allah tan

  bakalım sonuç ne olacak

 • #7315

  unyeli
  Katılımcı

  merhaba cumhur arkadaş.deseneki senide kaybettik.nedeni;arıcılık bulaştığı zaman bırakılması imkansızdır.kafkas arısı ve tüm arılar nektar akımı bittiği zaman hırsızlık yapar.fakat en önemli özelliği ve tercih sebebi sakın olması ve dilinin diğer ırklara göre uzun olup diğer arıların ulaşamadığı çiçek özüne kadar uzanabilmesidir deniliyo.ayrıca hırsızlığa gelince zayıf koloniler devamlı ballarını çaldırır.mücadele edebilmek için sayısı azdır.baştan bir müddet mücadele eder bakarkı basa cıkamıyo vazgecer.hele birde kendini yağmalatmaya basladıysa mücadeleyı bırakır.yapılması gereken giriş deliğini daraltmak mümkünse bir müddet arılıkdan uzaklaştırmak yada yerini değiştirmektir

 • #7391

  SIVASI
  Katılımcı

  2004 ‘te büyük bir heves duydum.Haziran ayında iki koloni alarak başladım.Aynı yılın aralık ayında bölmelerle birlikte beş kolonim de söndü.Günlüklerime baktığımda arılarımın sönmesinin on- onbeş sebebinin olduğunu gördüm.
  2005 te tekrar iki koloni aldım.Sezon sonunda dört kolonim oldu.Sağlam olarak 2006’ya çıktı.
  2006 da iki analı koloni sistemini denerken yavru hastalığı oluştu. Tedavi ettim.Bölmeli kovan yaptırarak bir kovanda üç ana çıkarmayı başardım.Sezon sonunda 11 kolonim oldu.Hepsi kışı sağlam çıkardı.
  2007 de ikisinde ana değişimi yaptım. Ana çıkarmak için yaptığım kovanları kullanarak sezon sonunda koloni sayımı 15-20 ye çıkarmayı hedefliyorum.Beş- yedi koloniden bal alacağım inşeallah…
  Şehirde faaliyetime devam ediyorum.Bu sezon başarılı olursa köyümde yer yapmayı ve orada devam etmeyi düşünüyorum.
  Taş yoncası açalı bir hafta oluyor. Bal sezonu herkese hayırlı olsun…

 • #7393

  necip
  Katılımcı

  Bu işe çojcukluktan çok meraklıydım.Nerede bir arı kovanı görsem ona dikkatli bakar yanına yaklaşmaya çalışırdım.İleride benim de mutlaka arım olmalıydı.İlköğrenim Ortaöğrenim ,Üniversite derken bir bir türlü fırsat olmadı ama unutmadım arıları o heves içimde hala kor gibi başladık çalışma hayatına ama ne fayda yine hayat bizi sürükledi şark hizmetine şark hizmeti askerlik derken yaş oldu 30 bu arada ve döndük geldik Edremit’e.Dedim ben şimdi yaparım bu işi başladım bütün internet sitelerini karıştırmaya bulabildiğim arıcılık kitaplarını okumaya bu bir yıl devam etti.Dedim ki uygulama da olmalı bu öğrenme de gittim arıcı bir komşuma dedim beni çırak al sana yardım edeyim.Bir yılımız da böyle geçti ve sonunda aldım iki koloni işte bütün dünya benim oldu evet kavuştuk ve kaldık başbaşa arılar ile bütün öğrendiklerimi uygulamaya başladım ve o sene koloni sayımı 5 e çıkardım ve artık öğrenmiştim bir çoy şeyi.Böylece devam etti gitti.İyi ki başladım…

 • #7394

  fatihgunes
  Katılımcı

  valla balcı kardeş iyi yapmışssın , arıcılığa başlamışssın, inanıyorum ki şimdiye kadar yediğim ballar hep sahteymiş diyorsundur.

 • #7998

  Bilgin Aydin
  Katılımcı

  avtar2z.jpg Tüm forum arkadaşlara merhaba.
  Yakın zamanda Uğur Dündar’ın sahte ballar ile ilgili programı beni etkiledi sonunda çocuklara yediriyoruz kendimizde seviyoruz.İşi biraz kurcalayınca sahte balı laboratuar testleri haricinde ayırmanın olanaksız olduğunu öğrendim.Anne ve Baba’da yılın büyük bölümünü köylük yerde geçiriyorlar,arıları ise hep sevmişimdir sabah kahvaltıma gelenleri çiçekleri gezenleri eğilir izlerdim ve işte dedim fırsat İst.otogar altındaki Temel Petek dükkanından arı satanların numaralarını aldım ve Kurfallı köyünden bir amcanın bir kovanını getirip bahçeye koydum.Şimdi staj yapıyorum ne yazıkki baharda şuruplama gerekliliğini öğrenene kadar nektar mevsimi başladı gerçi ballıkta bal yok ama senenin kurak olmasına veriyorum. Epey kitap okudum,Bu forumu yeni keşfettim yaşanmış tecrübelerin paylaşımı içim mükemmel bir çatı.

 • #8077

  kackar
  Katılımcı

  Merhaba arkadaşlar
  Arıcılığa rahmetli babamın hatırasını devam ettirmek için başladım. Bal sevmeyen biri olsam da babamın hatırasını sürdürmeye kararlıyım.Tek sıkıntım görevim nedeniyle fazla vakit ayıramamam.

 • #8244

  BALCI
  Katılımcı

  Fatih bey, balların sahte olduğunu söylemedim.İnsanların, dürüst olmaması benim arıcılığa başlamama , neden olmuştur.lütfen yazımı dikkatlice okursanız anlarsınız .Size başarılar dilerim… SAygılar.

 • #9683

  osmnz
  Katılımcı

  bu işe çocukluktan merak salmıştım.eskiden köye pikniğe gittiğimiz zaman,arıcıları görürdüm,çok heveslenirdim.aradan birkaç yıl geçti.dayım arıcılığa başladı.tabiki bende hemen başlladım.yaz tatillerinde hemen doğru dayımın yanına.insan bu işe bağlandımı bi daha bırakmak istemiyor.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.