arıcılığa nasıl başladık

Home Forumlar ÜRETİCİ KÖŞESİ Arıcılığa Nasıl Başladık arıcılığa nasıl başladık

Bu konu 38 yanıt ve 23 izleyen içeriyor ve en son  huyhuyhuy tarafından 11 yıl önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6937

  kadioglu
  Katılımcı

  8 10 yaşlarındayım rahmetli dedem ilhamurlarin,gürgenlerin yarısına çıkar oralara kovan koymak için yerler yapar kovanları çıkarır oralara koyar oğul gelip konardı oraya çok merak ederdim çıkamazdımda öyle içimde merak olarakkaldı ve 1969 da babam bizi ailece ankaraya götürdü oraya yerleştik dedem vefat edince 1972 de tekrar memlekete taşındık günlerden bir gün komşu çocuklarıyla dedelerinin ormandaki arılarına gittik kapağini açtım onlar uzak duruyorlar oradan çomaklarla epeyce bal söktüm sanki içinde hiç arı yoktu gibi kapağı örtmeden oturduk balları yedik bilindiği üzre karadenizin orman gülünden(komar) balı çok yenırse insanı çarpar oracıkta 4 ümüzde 3 kardeş birde ben uyuya kaldık uyanınca akşam karanlığı olmuştu butun mahalle bizi arıyor o ankı
  heyecan kovandan bal sökmek onlar içimde yer etti dededen kalan kara kovanlar dallarda çürüdü ta 20 yaşına kadar hep arıcılık hayali ile yaşadım satın almayada cesaret edemedim ot kabının üstünde boş kovan vardı oraya oğul gelip girdi bir yerlerden arıcılık kitabi buldum başladın şuruplamaya içtikce verdim hiç surubunu esik etmedin sonra 11 liraya bir fenni kovan ile 5 kabartılmış çerçeve satın aldım o amcada gelip fenniye aktardı bir idi iki oldu üç dört derken kovan olabilecek bütün kızıl ağaçları kestim kovan yapmak için bilindiği gibi tedavisi olmayan hastalık ya istanbuldada bulaştı o gün bu gün devam rabbim izin verdiği sürece

 • #6957

  cihad
  Katılımcı

  yıl 1980
  babam emekli olmuş köyde oturuyor
  arkadaşı ziyarete geliyor.gelirken hediye olarak arı getiriyor.babam arkadaşına diyorki bu arı ne olacak ben arıcılıktan anlamam ,arkadaşıda ben sana hediye getirdim ne yaparsan yap bal alırsın yersin diyor
  bizim sülalede ne arıcılık yapan neden anlayan yok

  ne babam nede köyde arıdan anlayan var babam ilçeye inip arıcılardan bilgi alıyor oyle böyle derken arıcılığı öğreniyor
  bu arada ben nerdeyim yaş 15 okula gidiyorum yazın babama zorla yardım ediyorum oda bana kovan getir götür işleri yaptırıyor,dip tahtası temzliyorum.kovan taşıyorum.bu arada arılara hiç merakım yok elimden gelse dereye atacağım kovanları babamla sürekli kavga ediyoruz

  oğlum diyor neden arıları sevmiyorsunniye merakın yok diy bana sitem ediyor

  bende baba ne yapayım sevemedim diyorum
  1999 yılına kadar böyle geliyoruz
  babam vefat ediyor arılar yok pahasına satılıyor aradan 1 yıl geçiyor
  bir gün eşimin köyüne gidince koyun hocası arılarla uğraşırken yolda karşılaşıyoruz

  hoş beş derken konu arılara geliyor bende ona babamda arıcı idi bizde bu işle uğraşıyordk diyorum

  hocanında teşvikiyle derken bir hevesle arıcılığa başlıyorum
  ve 2000 yılında ilk arıyı aldık

  arıları alıp akşam karanlığında köye getirdim ondan sonra ne olduysa oldu

  ona sor buna sor baktık ki olacak gibi değil en iyisi arıcılık kitabı alayım dedim

  ozaman arıcılık kitapları yok olsada az

  tek kaynak

  TÜRKİYE KALKINMA VAKFI (TKV) dergisi var

  abone olduk dergiyi takibe başladık

  Teknik arıcılık(nizamettin kayral-1999)

  Teknik arıcılık(kemalettin şenocak-1990)

  Modern Arıcılık(Muhsin Doğaroğlu-2007)

  kitaplarını okuduk

  ARAŞTIRMACI ARICILIKDA BU ARADA BAŞLADI

  2000 yılında türkiyede ilk defa tecritli (hertarafı köpük) kovan çıkınca denemek istedim ve 2 kovan fıyatına getirttim.tahta kovanların yanına koyarak 2 yıl denedim .çeşitli nedenlerden dolayı bu kovanları bıraktım.

  2000 -2002 tecritli kovan- tahta kovan denemesi

  2002-2004 şerbetleme şekilleri

  2004-2006 örtü tahtası-bez farkı denemesi bala ve oğula etkisi

  2000-2007 rulamit-va -perizin-oksalik asit denemeleri aradaki farklar

  2002-2007 melezlenme sorunları

  2002-2007 bölgeler arası arı transferinin sonuçları zararları

  2002-2007 kafkas arısının çeşitleri ekotipleri

  2005-2007 bal verimini etkileyen nedenler

  2000-2007 yılları arasında arılarla ilgili birçok denemeler yaptım

  denemeler devam edecek

  ve bu günlere geldik bu yıl 7 sene olacak
  şu anda babam nekadar haklıymış teşke onu dinleseydim diye düşünüyorum
  bazen arıcılığı bırakmak istiyorum o beni bırakmıyor

  anladımki arıcılıktan vazgeçmek imkansız

 • #6959

  erbil333
  Katılımcı

  bundan 8 yıl önce bir oğul bahçedeki erik ağacına salkım yapmış.gördüm. arıcılık yapan birini çağırıp oğulu aldırmak istedim getirdim. çok eski bir sepetle eve geldi. oğulu sepete aktardı.yanda küçük bir oğul daha vardı. onuda içine attı.bir savaş arının bir bölümü telef oldu. ters çevirdi. sepetin kenarları açık. bizde arıcılık konusunda kocaman bir sıfır. dışarı kase içine şerbet vermemizi söyledi. bizde verdik. dışarıdan arılar da geldi. bir savaşta şerbet başında. biz arıcılığı öğreneceğiz. neyse bizim oğul çok büyük kolay bitmiyor. aradan bir ay geçti.arı iyi çalışıyor. petek büyüdükçe eski sepetin üstünden kopmasıyla bizim arı tamamen telef. elde kalan 3 kg. petekli baldı. neyse arıcılığın temel kuralı herkese bu konuda güvenilmeyeceğini öğrenerek başladık.bana bunu tavsiye edenin 200 kovan arısı var. adam herhalde potansiyel bal müşterisi olarak bizi gördü. neyse sonra babam ağaç biçtirmek için marangoza gidince 2 adet kovan satın almış bu olaydan 2 yıl sonra dayımın bahçedeki ceviz ağacına bir oğul gemiş, onunda arıya çok fazla allerjisi var görünce beni aradı. 1 oğuldan şu an 10 kovan arı yaptım. tabiki önce bu konuda kursa katılıp belgemi aldım ve köydeki arkadaşlarıda bu işin içine soktum. şu an benimle birlikte başlayıp 70- 80 kovan yapanlar bile oldu. ben işim gereği 20 kovandan fazlasını yapmayı şimdilik düşünmüyorum. herkese bu eğelnceli ve müthiş işi tavsiye ederim. ben onların başına gidince dünyam değişiyor.

 • #6964

  Sait
  Katılımcı

  Yaklaşık 40 yıl öncesi.Yaşım 8-9.Arıcılık yapmaya karar verdim.Kovan kolay da arıyı nerden bulacağız.Mukavva kutunun önüne bir delik içine de birkaç damla şekerli su işte sana harika bir fenni(!) kovan.Elde naylon torba başladık çiçeklerden arı yakalamaya.Yakalanan arı doğru kovanın içine. Tabii arının çoğu bizi sokuyor.Her tarafım sokulmuş ama ne gam, arıcılık yapacağım karar verdim bir kere.Saatlerce uğraşırdım her tarafım sokulmuş bir de bakarım ki benim fenni kovanda hiç arı yok.Hayret halbuki ne güzel bir kovan(!) yapmıştım.İçine şekerli su bile dökmüştüm.Kovanımın neden çalışmadığını uzun süre anlayamamıştım.
  Aradan 40 yıl geçti geldik 2007 ye. İstanbul/Kumburgaz da bir parça arsa alıp bir hobi bahçesi kurdum.Tavus kuşları,sülünler,hindiler,tavşanlar,tavuklar,keçi vs.pekçok çeşit hayvan var.Dedim içimde kalmasın arı da alayım.Ocak ayında 2 kovan arı aldım.Hemen internetten ve bazı kitaplardan başladım hızla öğrenmeye.Gördüm ki bu iş mukavva kutudan kovan yapmakla olmuyormuş.Şu an 5 kovanım var.Son iki ayda arıcılık konusunu internetten araştırdım.Tabi öğrendiklerimi öncelikle Beyaz Kovan ve benzeri forumlara borçluyum. Hala öğreniyorum.Biliyorum daha yolun başındayım.Hepinize teşekkür ederim. Yaptığınız ve yapacağınız yardımlar için.Sait Işık

 • #6965

  ozturk
  Katılımcı

  Ben ortaokul çağlarındayken dedem tayini çıkan ormancıdan iki kovan alarak arıcılığa başlamıştı.Arıdan pek anlamazdı.Baktırmak için köydeki diğer arıcıları çağırırdı.Bende arılara uzaktan bakar bakar dururdum.İleriki yaşlarda arı alacağm hiçte aklıma gelmezdi.Dedem rahmetlik oldu.Arılara bakacak kimse olmadığından arılarımız sönmüştü.Aradan bir kaç yıl geçti.Ziyaret ettiğim arkadaşlardan arıcılık yapanlar vardı.Onları gödükçe heveleniyordum.Tabiki onların teşvikide oldu.İki arkadaşım beni ziyarete gelmişti durumu arkadaşlara anlattım.Arkadaşlar hemen gidiyoruz dediler .Nereye?… Arı almaya…Felan köyde satılık arı var sana alalım dediler.Gittik köye arılar bakımsız sana yaramaz dediler.Yanımzdaki arkadaşlardan bir tanesi sana ben 4 kovan arı veririm dedi.Tamam siz bilirsiniz dedim.
  Bir gece arkadaşlar taksiye atmışlar 4 kovan aldılar geldiler.İçimde bir sevinç ,bir heyacan anlatamam!….Yıl 1999 O gün bu gündür arıcılıkla uğraşmaktayım.Çalıştığım için fazla uğraşamıyorum.Fırsat buldukça yanlarına büyük bir zevkle gidiyorum.Bu bir tür hastalık ne yapalım?

 • #7020

  huseyn75
  Katılımcı

  Merhaba Yıl 2005

  Ben Kur’an-ı Kerim ‘in türkçe mealini okurken
  Nahl suresi 68. ve 69 ayetler
  tam olarak hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla şöyle diyordu.

  -"Biz arılara ağaçlara, dağlara ve insanların yaptığı kovanlara yuva yapması için emir verdik. Balı da şifa kaynağı yaptık."

  Kur’an-ı Kerim de balın şifa kaynağı ve arılara yapılan kovanlara girmesi için Allah tarafından bildirildiğini görünce başladım arıları araştırmaya. Evleneli 4 ay olmuştu.
  Neyse kayınpederle muhabbet sırasında Kur’an-ı Kerim de böyle diyor dedim ve arıcılık yapmalı, nereden bulabiliriz dedim.
  İyi oalacak hastanın ayağına doktor gelirmiş yaa bizimkiside öyle oldu.
  Kayınpeder arıcılık yapacaksan bizim 6-7 kovan var tarlada öldümü kaldımı bilmiyorum ben bu aralar fazla ilgilenemedim dedi. sen bak deyince tamam dedim.Seviçten havaya uçacaktım neredeyse.
  Bu arada kayınpederim 25 yıl arıcılık yapmış. 25 -30 kovan 50 kadar üstlük arıcılık malzemeleri 30- 40 kg. ham petek yani tam bir ganimet bulmuştum.
  Tarlada kovanlardan ikisinde arı kalmıştı. onlarda öldü ölecek. Başladım şerbetlemeye ta ki Ağustos ortasına kadar. şimdi 20 kovan var.

  Benim başlama hikayemde böyle. Hastalık bizede bulaşmıştı artık. Ama tatlı ve güzel bir hastalık. Hadi herkese bereketli sezonlar Hüseyin GÜREL

  Düzenleyen: huseyn75, :: 29/05/2007 08:04

 • #7030

  sertac
  Katılımcı

  yıl 2006

  herkeze selam
  benim arıcılığa başlamam evimize gelen bir komşumuz sayesinde oldu kendisi arıcılık okumus bi mühendis ben bu abimizle arılığa bi kaçkez gittim ve güzel bir uğras dedim kendikendime ama baya hevesliyim bu işe derken komşumuzdan 2 kovan arı aldım ve o hevesle basladım şerbet vermeye derken 2 kovanda oldu 20 çita ee bu işin acemisiyiz çağırdım komşumuz böldü 5 kovan bu sene işi iyice ilerlettim oldu 15 kovan şimdi tam bir hastası oldum arıcılık çok güzel bir hastalık

 • #7031

  sertac
  Katılımcı

  yıl 2006

  herkeze selam
  benim arıcılığa başlamam evimize gelen bir komşumuz sayesinde oldu kendisi arıcılık okumus bi mühendis ben bu abimizle arılığa bi kaçkez gittim ve güzel bir uğras dedim kendikendime ama baya hevesliyim bu işe derken komşumuzdan 2 kovan arı aldım ve o hevesle basladım şerbet vermeye derken 2 kovanda oldu 20 çita ee bu işin acemisiyiz çağırdım komşumuz böldü 5 kovan bu sene işi iyice ilerlettim oldu 15 kovan şimdi tam bir hastası oldum arıcılık çok güzel bir hastalık

 • #8198

  karadenizli_28_
  Katılımcı

  Selam arkadaşlar hepinizin nasıl başladını okudum nedim heleal olsun.Bende arıcılığa çok özeniyorum internetten takib ediyorum ögrenmeye çalışıyorum ama bana yeterli olmuyor benim için başara bilirsem çok güzel olucak çünkü geçirmiş oldum kaza sonucu şuan yürüyemiyorum ama boşboş oturmak istemiyorum zaman geçmiyo boş oturanıda Allah sevmez acaba benim gibi tekerlekli sandalyeye bağlı olan biri bu işi yapa bilirmi nedersiniz bana yardımcı olursanız sevinirim her şey dilediniz gibi olsun Allaha emnet olun.

 • #8200

  demet
  Katılımcı

  Ben bu işi yapabildiğime göre siz haydi haydi yaparsınız.
  (pardon yani!! ben henüz bu işi tam anlamıyla yapamıyorum ama yaptığımı varsayıyorum işte anlayın…)

  Öncelikle arılarınızı koyacak bir bahçe veya toprağınız olması lazım. Kolay ulaşılabilen bir yerde olursa fena olmaz.
  Genelde evlerin arasında pek olmuyor, sonra komşunun çocuklarını falan sokar al başına belayı.
  Ama siz bir iki arıyla başlayacağınız için şimdilik bir şey olmaz herhalde.

  Ayrıca bu işe bir bilenin desteği olmadan başlanılmıyor. Size şöyle uslu bir arı bulurlar. Benimki gibi hırçın olmasın, yoksa bayram değil seyran değil sürekli elinizden öperler!!!

  Kuluçkalığı zaten rahat kontrol edersiniz. Ballık olayına gelince , yardımcınız olma ihtimali varsa katlı kovan kullanabilirsiniz. Ama benim gibi ,kendi işimi kendim görücem derseniz, ballığı yanında olan sabit kovanlar var.

  Ben böyle kovanların canlısını görmedim ama kullananlar var. Zaten onlarda size cevap yazacaklardır.
  (bu arada benimde ballıklarla problemim var. Belim ağrımaya başladı. Bir kaldırma projem var,ama henüz hayata geçmedi. )

  hımmm başka ne kaldı….? Kursa gitme ihtimaliniz olursa gidin. Hoş ;pratikte pek bir şey öğrenilmiyor ama kapı gibi sertifikanız oluyor canım.

  İnternete ulaşabiliyorsunuz işte. Burada çok değerli arkadaşlar var sorularınıza, sorularımıza cevap vermeye çalışıyorlar. Ben bildiğim hemen her şeyi buradan öğrendim sizinde öğreneceğinize eminim.

  Ayrıca arılara bakıma muhtaç bebek muamelesi yapmaya gerek yok. Zaten onlar kendi kendilerine bizden daha iyi bakıyorlar. Bizim sadece iyi bir gözlemci olup acil durumlarda olaya müdahale etmemiz gerekiyor.

  Arı olayını size bir aceminin gözünden aktardım. Umarım çok bilmişlik yapmamışımdır.
  Boş durmak iyi değildir, sizde boş durmayın. Yolunuz açık olsun.

 • #8202

  MURAT CAKIR
  Katılımcı

  Karadenizli_28 ismiyle yazan arkadaş hangi şehirden acaba? Belki yaşadığı yerde tanıdığımız arkadaşlardan ya da sitenin takipçilerinden vardır.

 • #8220

  S civelek
  Katılımcı

  değerli hemşerim, demet hanımında dediği gibi yapamıyacak bir şey yok. internetten istediğiniz bilgiyi alabiliyorsunuz. sonra başlayıncada tatbikat çok önemli bilgileriniz birikiyor ve yavaş yavaş öğreniyorsunuz. arıyı sevmek çok önemli severseniz onlar size yardım ediyorlar. bence yapabilirsiniz çok zevkli. ben arılara hastayım adeta çok seviyorum ve onlara ibretle bakıyorum ve büyük bir şükürle.başlangıçta 2-3 arıyla başlayın sonra öğrendikce artırabilirsiniz allah kolaylık versin.

 • #8221

  apo038a
  Katılımcı

  bence en az 3 kovanla baslanmali tabi daha yüksek olabliyorsa daha iyi ama amatör birinin yanında profesyonel birinin olmasi sart tabi 3 faal kovani olan aricinin 3 de yedek kovani olmali sonra yedek kovan sayisi deisir profesyonel bir kac arkadas sart

 • #8225

  Husamettin
  Katılımcı

  Tekerlekli sandalye ile yapılamayacak hiç bir iş yoktur. Sandalyede oturana bağlı olmak şartıyla.. Nice gezinen insan var ama verdiği fayda yok denecek kadar az hatta zararı bile var.

  Fiziki uzaklığı olmayan , özellikle evinin bahçesinde uygun özellikte kovanlarla çok rahat yapılabilir.

  Siz önce bulunduğunuz yeri ve fiziki imkanlarınızı sıralarsanız daha ayrıntılı açıklamalar getirilebilir.

  Siz eğer bu işi düşündü iseniz oldu gözüyle bakabilirsiniz.

 • #8231

  karadenizli_28_
  Katılımcı

  Valla bu işi yapıcam yerim müsait bahçemde var her türlü imkanım var eşimde annemde yardımcı olurlar ama çok az bilgim var yayçep sidileri aldım izliyorum görsel daha iyi sizden aldım cesarette yetiyo.ben giresunda oturuyorum bana hangi arıyı tavsiye edersiniz birde nezaman almalıyım en çok duydum kafkas arısı.digelim üç arılı petek alsam bunu çoğalta bilirmiyim herkese saygılar.

 • #8234

  Husamettin
  Katılımcı

  Giresun bölgesinde olan arkadaşlarımız mutlaka vardır. Siz bir müddet beklemede kalınız. Size ulaşacaklardır. Bu konuda elbette bu grubun yapacağı bir şeyler vardır ve olmalıdır.

 • #8235

  cinarlik
  Katılımcı

  selamlar,giresundan yazan arkadaşın yazısını okudum. arkadaşımıza bu grubun bir üyesi olarak seve seve yardım etmeye (elimden geldiğince) hazırım.arıcılığa başlaması için kendisine bir kovan arı hediye etmeyi düşünüyorum.bana ulaşabilirse ayrıntıları konuşabiliriz. arı dostluğu ile kalınız.
  mail: hasancinarlik@hotmail.com

  Düzenleyen: çınarlık, :: 06/08/2007 20:20

 • #8236

  Husamettin
  Katılımcı

  Söylenecek pek bir şey kalmadı herhalde .. Sükut edip izlemek gerekiyor.

 • #8237

  muratakin
  Katılımcı

  Sayın Hasan Çınarlık:
  Yaptığınız bu iyilik bir gün iyilik olarak karşınıza çıkacaktır.
  Sitedeki arkadaşlarda benim gibi düşünüyordur herhalde, size çok teşekkürler.
  Saygılar.

 • #8242

  karadenizli_28_
  Katılımcı

  Hasan kardeşim msn ni ekledim şimdiden teşekkür ederim yardım edicek olmandan dolayı çok sevinçliyim her şey gönlünce olsun.

 • #8261

  Sait
  Katılımcı

  İŞTE,BEYAZ KOVAN AİLESİ BU.

  Karadenizli-28 arkadaş.Benim bir hobi bahçem var.İstanbul/Kumburgaz.Burada 3 kovan arının yanısıra muhtelif cins kümes hayvanları da besliyorum.Eger arıcılığın yanısıra kümes de kurmak istersen değişik cinslerden tavuk civcivi ve tavşan hediye edebilirim.Sait 0532-7928605

 • #8390

  tolga
  Katılımcı

  ben çocuklugum dan beri köpekten tutun sincap tan tavşana kadar bir çok hayvan besledim bir gün yaşlı bir amca elinde bir teneke balla kapıya geldi balsatıyordu balı okadar katıydıki ateş yakıp eritip öyle satıyordu bu arada benim sorularım amcanın anlatma azmini birtürlü kırmıyordu işte ozaman benim bir arı bulup beslemem lazım dedim ama ortada ne arı nede nerden temin edecegime dair bir bilgi yoktu taki sonradan tanıdıgım arkadaşımı ziyaret edenedek şuan biri kara kovan altı adet kolonim var bazen soktuklarında çanımdan bezdiriyorlar ama napalım bikere tutulduk bu sevdaya hem güzel vakit geciriyorum hemde konu komşunun duasını alıyorum bilgimi kitaplardan elde ediyorum bazende kendime soruyorum olum okulda bukadar okusaydın prof olurdun nekadar güzel birşey insana okumayı paylaşmayı yardımlaşmayı en önemlisi insanlıgı ögretiyor iyiki başlamışım ben bu işe

 • #8394

  orhan hoca
  Katılımcı

  ARICI ADAYI
  samsun/havza
  Ek gelir kapısı olarak aklıma gelirdi.En son seminer için gittiğim Van yolunda Kars,Van ve Ağrı yaylalarında yoldan gördüğüm arı kovanları kesin kararımı verip başlama fikrini geliştirdi.Yaklaşık 20 gündür her gün en az 2 .3 saatim arıcılık sitelerinde.Üstad Halil Bilen le tanıştık internette.sağolsun baya cesaretlendirdi.Pratik manada biraz bilgi edindiğime inanıyorum.Tabi uygulama daha farklı henüz sahalara inemedim.Ama artık hastalık bulaştı,geri dönüş yok.Acele etmemekle beraber süreç artık arı bulma zamanına geldi.İlçemde bulamadım ile gidince maske ,körük vs.önem arzeden malzeme alıp ilk fırsatta arı alacağım.Denemeden sonra büyümek çoğaltmak istiyorum,kendi çapımda.Malum hayat şartları zor,tek maaşla geçim zor.
  İnşallah en yakın zamanda buradan arıcı olduğumu yazacağım.

  Düzenleyen: orhan hoca, :: 17/08/2007 17:40

 • #8397

  demet
  Katılımcı

  Orhan bey; ne diyim hayırlı olsun.
  Bu işi gelir olarak yapmak ;fazla sayıda kovanı olmak onları gezdirmek anlamına da geliyor.
  Umarım azminiz kadar bedeninizde güçlüdür.

  4-5 kovanın hizmeti bile beni yeterince yoruyor ;fazla kovanı olana Allah yardım etsin.
  Hiçbir şey gözüktüğü kadar kolay değil…miş!!!

 • #8400

  orhan hoca
  Katılımcı

  Teşekkür ederim Demet Hanım;
  Henüz 41 yaşındayım Allah(c.c)a şükür sağlığım yerinde.Emeklilikte yaklaşıyor(5+3)Çocuklarda (12-14 yaş)büyüyorlar,yardımları olur diye düşünüyorum.Ek gelir derken hemen 50 -100 kovan değil.Köyüm yakın(3 km) yerim müsait.Bir kaç yıl da 20- 30 kovana ulaşma düşüncem var 500 – 1000 kg satış hedefim var.İlerisi Allah kerim. Şartlar ve planlarımı uygalayabilmeme bağlı.Bir hedefimde özellikle köyümde arıcılığı yaygınlaştırmak.İşsiz geliri az zamanı olan tanıdıkları teşvik, ön ayak olma, rehberlik yapmak.Arıcılık yeterince bilinmiyor.Bir kaç kişi de 3-5 kovan var.Onlarda çok bilinçsiz.Soruyorum suni oğul almayı, arı kovanı birleştirmeyi dahi bilmiyorlar.(Ben okuduklarım yardımıyla bunları yapabilirim diye düşünüyorum)
  Sizide kutlarım forumda bir çok yerde yazılarınıza rastlıyorum.İstifade ediyorum kendi adıma.Enerjinizin azmininizin bitmemesi temennisiyle…

  Düzenleyen: orhan hoca, :: 18/08/2007 12:47

  Düzenleyen: orhan hoca, :: 18/08/2007 12:50

 • #8417

  Kutup Yildizi
  Katılımcı

  karadenizli_28_ (Kullanıcı) arkadasım sizin durumunuza uygun özel kovan var bu kovanı tarıf edecegım sekılde yaptırısanız kat probleblemınden kurtulabılırsınız kovan dıkdörtgen seklınde 20 cerceve arka arakaya 10 cerceveden sonra yukarıdan aşagıay dogru olukları olan yere ınce kapatma tahtası var kısın bu tahtayı asagıya sururek arıları on tarafa cekesın yanı kulucka yerı olur bahar gelmeye başlayıncak arı mevcudu cogaldımı bı surgulu tahtayı alıp arayaa ana ızgarası koyarsınız bu durumda ana arı, ana ızgaradan gecemeyecegı ıcın arka tarafı yavru basmayacak arılar arka tarafta bala calısacaklar on tarafta yavru bılmem anlatabıldımmı.Umarım yardımcı olabılmısımdır.

 • #8421

  alicik
  Katılımcı

  Evett.sevgili dostlarım diye başlayayım.ben arıcılağa başlayamadım.çünkü evimizde arı ben doğmadan öncede varmış ben kendimi bildim bileli var,onun için arıcılığa başlama şansımız olmadı.bazı noktalar varki her şeyin dönüm noktası oluyor.2006 yılıda arıcılığımda dönüm yeri oldu.arıcılık sitelerini ararken Halil BİLEN’i buldum,iyide yapmışım diyorum kendi kendime.sonra Murat ÇAKIR’ı buldum,bir dahada birbirimizi kaybetmedik zaten.sonra taa Amerika’dan Devrim hocayı bulduk.şansımız varmış hep buldum yani.2006 yılı kışı çok verimli geçti,her akşam kış salkımı yaptık,herkes baharı iple çekti,ben şunu yapacam,ben bunu yapacam diye ama ben halatla çekmiştim.dediklerimin çoğunu başardım.İlk larva transferini yapıp birde filimlerini çekip,bunları internette yayınladım.larva tranferi ülkemizde yokmuydu,vardı ama kimse ben yayınlayana kadar açık bir şekilde piyasaya açmamışlardı.ben ilk ana üretimi için Alley metodunu seçtim tutmadı acayip oldum.üç seferden sonra taktik degiştirip,larva tranferine geçtim.tranferi yaptım ertesi gün,merakla o kovanı açmak varya ölüm beee.ya gene tutmadıysa??? ana o dane 25 tranferden 19 tane tutmuş,uçtum beee.ve gerisi geldi.dahası Beni takip edenlerden Giresun’da Hasan,Tokat Turhal da Cengiz,Bilecikte Arif,İstanbul da murat benim bildiklerim larva tranferi yaptılar ve anaarı ürettiler.benim bildiklerim,daha bimedigimiz kimler var.insanlara bu cesareti vermek çok önemliydi ve önlerinde bir model vardı.seneye büyük işler düşünüyorum.İnşallah başarılı olurum.herkese Selamlarrrrr:cheer:
  Not:Bir sürü filim,haber,binlerce resim paylaştım.bunları açmaya kalkarsak ayıp ederiz.anlayan anlamıştır.:dry:

  :S :S :S :S :S :S :S :S

  :dry: Ali TÜRK:dry:

  Düzenleyen: alicik, :: 20/08/2007 12:25

 • #8423

  karadenizli_28_
  Katılımcı

  Bana gerek maddi gerek manavi yardımlarını esirgemeyen başta Hasan Çınarlık ve bütün beyaz kovan ailesine sonsuz teşekkür ederim allah hepinizden razı olsun yoksa ben çok merak ettiğim bu işe başlayamazdım günümüzde yakın çevremdeki insanların bile bana köstek olmaları beni ümitsizliğe sevkederken hiç yüz yüze görüşmedimiz sizler gibi çok degerli insanların bana yardım etmesi beni çok duygulandırdı.Bu gün ilk kovanı ve malzemeleri Hasan hocam getirdi kendisine çok teşekkür ederim onun kadar iyi bir insanla tanışdım içinde çok mutluyum bismillahı çektik allahım utandırmaz inşallah beni.ülkemizde sizin gibi iyi ve yardım sever insanların çogalması dileklerimle.bundan sonra başınızı biraz agrıtıcam bilgilenmek açısından ona göre.

 • #8427

  MURAT CAKIR
  Katılımcı

  Emrah,

  arıcılığa başladığın için biz de beyazkovan ailesi olarak çok sevindik.

  Arıcılığın ilk yılı, arı dilini öğreninceye kadar, biraz sıkıntılı geçer.

  İnşallah bu dönemi sabırla atlatırsın ve önümüzdeki yıllarda seni usta arıcı olarak görürüz.

  Ben sıkıntılı günleri atlatıp, usta arıcı olma yolunda yol alacağına inanıyorum.

  Artık işi öğrenip kendine güvenin geldiği an, arılı çerçeve ile çekilmiş fotoğraflarını da bekliyoruz.

  Başta Hasan Çınarlık arkadaşımız olmak üzere konu ile ilgili yardımlarını esirgemeyen arkadaşlarımıza ben de çok teşekkür ediyorum.

 • #8428

  Husamettin
  Katılımcı

  Hüsamettin yazan:

  Quote:
  Giresun bölgesinde olan arkadaşlarımız mutlaka vardır. Siz bir müddet beklemede kalınız. Size ulaşacaklardır. Bu konuda elbette bu grubun yapacağı bir şeyler vardır ve olmalıdır.

  14 gün bir sürede operasyonu tamamlayan tüm arkadaşlara en içten teşekkürlerimi arz ederim.

  Emrah birader , en küçük aklına takılan bir sorun olduğunda sen sor buralara yine bu grubun yapabileceği birşeyler vardır…

 • #8431

  egehan
  Katılımcı

  Hepinize bravo…

  Onlar kendilerini biliyor… Bir daha ki sefere sizde kendinizi bilmek istiyorsanız gereğini yaparsınız diye düşünüyorum.

  Ben gaza geldim yazıyorum artık ..

  Uzun süre sizlerden ayrı kaldığımı düşünüyor olabilirsiniz…

  Aslında değildim ama neyse baştan tasvip etmediğim bir sistemi kullanarak başka bir kullanıcı ismiyle sizlere ulaşmaya çalıştım.

  Bir çoğunuz anlamıştır ama artık normale döndük nasılsa geçmişi kurcalamayalım…

  Benim yaptığımı sistemi kullananlara en çok kızan kişi olarak niye böyle bir şey yaptığımı anlatamam burada…

  Hepiniin affına sığınyor ve beni tekrar aranıza kabul etmenizi istirham ediyorum…

 • #8544

  orhan hoca
  Katılımcı

  Daha önce nasıl merak saldığımı ve arı edinmek için karar verdiğimi yazmıştım.
  Bugün bende artık arı sahibiyim.dostlar aracılığıyla tanıştığım bir arıcıdan 5 kovan arı aldım.Arı kovan artı ballık 160 ytl den toplam 800 ytl.(Parasını yılbaşına kadar ödeyecem)İlkbahar teslimi anlaştık malum önümüz kış acemi için zor olabilirdi,kış bakımı beni düşündürüyordu.martta kolnilerinden istediğmi alacağım.
  Aynı zamanda usta arıcı yanında bir nevi staj yapacağım.Okuduklarım dan başka şu an tecrübem yoktu buda iyi olacak ..:P :P

  Düzenleyen: orhan hoca, :: 27/08/2007 16:37

 • #8545

  MURAT CAKIR
  Katılımcı

  Orhan Hocam hayırlı olsun.

  İlkbahar teslimi olayını iyi düşünmüşsün. Usta bir arıcıdan ilk pratik dersleri almak da güzel bir çözüm.

 • #8563

  egehan
  Katılımcı

  Hocam;
  Hayırlısı olsun….

  Yani daha ne olsun.. Galiba bu şartlarda kim satar diye düşünüyorum ama ben tanıyorum galiba….

 • #8568

  timurhan55
  Katılımcı

  bütün beyaz kovan ailesine selamlar sizleri her gün takip ediyorum aradaki sevgi ve yardımlaşmayı mükemmel buluyorum hepinize teşekkürlerimi iletirim ben samsun çarşambadanım 10 yaşlarındaydım hiç oğul görmemiştim bir gün tarladaki ağaçta birbirine sarılmış arıları gördüm babama haber verdim arı oğulu dedi hemen tahtalardan bir kara kovan yaptı bir de şebet yapıp ağzına alıp üzerlerine önce püskürtüp arıları kovanın içine silkeledi akşam hepsi kovana girince evin yanına getirdik çok seviniyordum bir kovanım vardı babam pek anlamazdı çevrede arıcıda yoktu galiba arada kendim kovanın arka kapağını açıp bakıyordum 3 tane petek yapmıştı ama birgün arıların birbirini öldürdüğünü gördüm bir ay sonra söndü tabi neden olduğunu şimdi anlıyorum açlıktan çünkü hiç şerbet vermemiştik ozaman çok üzülmüştüm hastalık bende o zaman başladı aradan çok zaman geçmesine rağmen içimde hep arı merakı vardı 82 yılında 4 adet kara kovan satın aldım ama hala arıcılık konusunda bilgim yok bunları arıdan anlayan bir amcaya fenni kovana aktardık çok güzel çalışmaya başladılar 3 yılda 30 adet oldular o zamanlar şerbet veriyorum şerbetide kaynatıyordum varrova içinde naftalin önriyorlardı yaptığım her şey yanlıştı o dönemde tek unutamadığım marın 8 inde arı oğul attı ve o oğuldan 2 oğul daha oldu ama 85 yılında zırai fındık ilaçları ve ekabinde yavru çürüğü 35 kovanı söndürdü bende heves kalmadı ama hastalık hala içimdeydi 2005 yılında tekrar 4 kovan aldım şu an 12 adet evin bahçesinde onlara gözüm gibi bakıyorum sabah kalkınca gideceğim ilk adres beyaz kovan ailesinden çok bilgiler edindim geçmişteki yanlışlıklara şimdi hayretle bakıyorumama hala arıcı olamadım kusura bakmayın biraz uzun yazdım herkese başarılar mehmet gündoğdu

 • #8570

  egehan
  Katılımcı

  timurhan55 yazan:

  Quote:
  bütün beyaz kovan ailesine selamlar sizleri her gün takip ediyorum aradaki sevgi ve yardımlaşmayı mükemmel buluyorum hepinize teşekkürlerimi iletirim ben samsun çarşambadanım 10 yaşlarındaydım hiç oğul görmemiştim bir gün tarladaki ağaçta birbirine sarılmış arıları gördüm babama haber verdim arı oğulu dedi hemen tahtalardan bir kara kovan yaptı bir de şebet yapıp ağzına alıp üzerlerine önce püskürtüp arıları kovanın içine silkeledi akşam hepsi kovana girince evin yanına getirdik çok seviniyordum bir kovanım vardı babam pek anlamazdı çevrede arıcıda yoktu galiba arada kendim kovanın arka kapağını açıp bakıyordum 3 tane petek yapmıştı ama birgün arıların birbirini öldürdüğünü gördüm bir ay sonra söndü tabi neden olduğunu şimdi anlıyorum açlıktan çünkü hiç şerbet vermemiştik ozaman çok üzülmüştüm hastalık bende o zaman başladı aradan çok zaman geçmesine rağmen içimde hep arı merakı vardı 82 yılında 4 adet kara kovan satın aldım ama hala arıcılık konusunda bilgim yok bunları arıdan anlayan bir amcaya fenni kovana aktardık çok güzel çalışmaya başladılar 3 yılda 30 adet oldular o zamanlar şerbet veriyorum şerbetide kaynatıyordum varrova içinde naftalin önriyorlardı yaptığım her şey yanlıştı o dönemde tek unutamadığım marın 8 inde arı oğul attı ve o oğuldan 2 oğul daha oldu ama 85 yılında zırai fındık ilaçları ve ekabinde yavru çürüğü 35 kovanı söndürdü bende heves kalmadı ama hastalık hala içimdeydi 2005 yılında tekrar 4 kovan aldım şu an 12 adet evin bahçesinde onlara gözüm gibi bakıyorum sabah kalkınca gideceğim ilk adres beyaz kovan ailesinden çok bilgiler edindim geçmişteki yanlışlıklara şimdi hayretle bakıyorumama hala arıcı olamadım kusura bakmayın biraz uzun yazdım herkese başarılar mehmet gündoğdu

  Bu kadar mı yazacaklarınız.. Ne uzunu çok kısa olmuş.. Haydi toparlayın bir kaç anı daha…

 • #8974

  ahmethoca
  Katılımcı

  Tüm arı dostlarına selamlar bizim arıcılığa başlamamız diğer arkadaşlara nazaran çok yeni, 2006 senesinde kendim gibi öğretmen vede komşum olan arkadaşla 1 er kovanla kendi yiyeceğimiz balı almak için gırgırına başlamıştık ,bulunduğumuz ilçenin 3 km kadar dışına koymuştuk toplam 2 kovanımız vardı ne olduysa kovanları aldıktan sonra oldu; giderek arıları seyretmek ,etraftaki çiçekleri ,polen gelişini, flora yapısını incelemek bizde bir tutku halini aldı o yıl mevsim pek iyi gitmedi ama bizim bu 2 kovandan toplam 40 kg mın üzerinde bal çıktı ve bal kendimiz ürettiğimizden midir nedir çok lezzetli geldi baldan tattırmak için dağıttığımız akrabalarımızda sonraki yıla siparişler vermeye başladılar yani onlarda çok beğenmişti bir arkadaş daha bize dahil oldu yeni kovanlar aldık 12 kovan oldu toplamımız ama bu yıl pek verim alamadık ancak 5 kovandan bal alabildik ama bu yılda 11 kovan daha eklendi kolonilerimize şu an 23 kovan arı var önümüzdeki yıla bakacağız artık ne alabilirsek ama şunu söyleyeyim arı ile uğraşmak gerçekten insanı çok mutlu ediyor.müthiş derecede keyif alıyorum.tün arı dostlarına saygılar

 • #11134

  huyhuyhuy
  Katılımcı

  beyaz kovan a yeni katıldım ,anlayabileceğiniz gibi arı ve kovan ve bal zihnimize girdi.ben istanbuldayım .köyüm ata toprağı bolu da arılı kovan alarak ve orada birkaç kovanı olan köyün hocasının yardımıyla başladım . ama istanbulda nasıl yapabilirim ? ayrıca istanbulda kurs nerede var ne zaman, ayrıca istanbulda kovan alabileceğimiz yer nerelerde var. ve birkaç kovan nereye koyabilirim .Malum acemiyiz bu yüzden sorularımız çok umarım sorularımla sizleri sıkmamışımdır.cevap verirseniz sevinirim .

 • #11135

  huyhuyhuy
  Katılımcı

  hocam neresi bulunduğunuz yer. kovan satışı yapıyormusunuz

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.