ANAYI ARAYIP BULMADAN DA GENÇLEŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Home Forumlar ARICILIK Ana Arı ANAYI ARAYIP BULMADAN DA GENÇLEŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  mimkemal tarafından 9 yıl 3 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6755

  mimkemal
  Katılımcı

  Merhaba internette aşağıdaki bilgiye ulaştım. Tartışmaya değermi sizce?

  “Ana Arayıp Bulmadan da Ana Gençleştirilebilinir mi?

  Bu bahislerde belirtildiği gibi, elimizde tesadüflerin yardımı ile ana memesi var veya biz bilinçli olarak iyi damızlık ailelerden ana memesi yetiştirdik yedekte kovanda hazır beklemede.
  Bunların birini anasını gençleştireceğimiz kovana vereceğiz ana, o kovanın anasını arayıp bulup çıkarmak (hele hele kuvvetli kovanlarda) bu­rada yazılıp çizildiği gibi kolay değildir. Bazen arıcı, kovanda taze kurt­çuk ve günlük yumurtaları görür, anası olduğuna % 100 hükmeder ama, tüm çerçeveleri 2-3 defa elden geçirdiği halde ana arıyı bulamaz. Bulsa da yakalayıp alamaz.
  Bu takdirde yapılacak iş ana memesini bilinen şekillerde bu anası yaşlı kovana koymaktır.
  Eğer ana yaşlı ve vasıfsız ise % 90’m üstünde bir isabetle işçi arılar bu memeyi kabul ederek bozmayacaklar sevgi ile karşılayıp kabul edeceklerdir.
  Hatta ve hatta anası alınandan daha garantili olarak, yaşlı ananın, bu memeden yeni çıkan genç ana arıyı öldürmesine engel olacaklar ve genç ana çiftleşip yumurta dökmeye başlayana kadar da, eski anayı kovanda tutacaklardır.
  Öyle ya, ana memesinden çıkan genç ana çiftleşme uçuşuna çıkar da bir kuşa yem olur veya dönüşünde kovanın yanında bir insan veya hayvan görür de kovanın yerini şaşırıp başka bir kovana girer de öldürülürse, aile yetim mi kalsın?
  Bir ailede bir adetten fazla ana arı normalde hiçbir zaman olmaz denir ise de, ana anların bu durumda kısa bir zaman birlikte bulunmaları mümkündür ve tarafımızda da müşahede edilmiştir. En geç 10-15 gün sonra iş­çiler eski anayı öldürüp kovandan dışarı atacaklardır.”

  • Bu konu 6 yıl 10 ay önce önce muratcakir muratcakir tarafından değiştirildi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.