Amerikan yavru çürüklüğü bulaşma yolları:

Home Forumlar ARICILIK Arı Hastalıkları Amerikan yavru çürüklüğü bulaşma yolları:

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  muratakin tarafından 10 yıl önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6273

  muratakin
  Katılımcı

  Arıların en zorlu hastalıklarından biriside Amerikan yavru çürüklüğüdür.
  Bulaşmayla ilgili birkaç örnek yazmak istiyorum.
  Bu yazacaklarım bilimsel bir ağırlığı olmayan, ama uygulama yanlışlıklarından kesitler olarak düşünebiliriz.
  Bulaşmanın belirlemesi için bakım yaparken koku alma duyumuz eğer iyiyse, sıra dışı bir koku alınınca, çerçeveler çıkarılıp petek gözleri ve petek gözü içlerindeki ölü kurtçuklar gözden geçirilir.

  Bulaşma için örnekler vermek isterim.

  Birinci örnek: İki yıl önce bir köye gelen gezici arıcılar hasat sonunda boş çerçeveleri arılık çevresine atmışlar giderken de toplamamışlar aslında toplasa da fark etmez. Arıcılara hastalığı bulaştırmış. Araştırma sonucu o gezginci arıcı arıcılığı bırakmış.
  Arkasından bir yıl içinde köyde epeyce arı kovanı sönmüş yeterli bilgisi olmayan arıcılar arılar öldü deyip geçmişler.
  Bir arıcı petekten parça kesip tarım ilçeye getirmiş, örnek laboratuar incelemesi sonucunda hastalıklı çıkmış, karantina ve ilaçlı tedavi sonucu iyileşme olmuş.

  İkinci örnek:bu yıl gezici arıcılar kovanları kamyona iyice bağlamamışlar,yolda tek tek kovanları dökerek gitmişler bu kovanları yolda bulanlarda mal bulmuş gibi hemen almışlar. Kovan üzerinde numaraları da varmış.
  Birisine ulaştım kovanı incelemiş bol varrao var ama asıl sorun yavru çürüklüğü var diyor. Getirmiş arılığına koymuş şimdi tedavi yollarını arıyor.

  Üçüncü örnek:Arıcılık sitelerinde baharda bir yazı vardı. Kullanılmış ve kabarmış boş petek ticareti benim acayibime gitti.
  O sıralarda Sayın Hüseyin Balkaya yavru çürüklüğü araştırmaları ve illerin bulaşıklık yüzdesini yazıyordu, bu ilde bulaşıklık oranının % 50 olduğunu gördüm.

  Aslında arı kovanlarının taşınması sırasında kovanların ve taşıma araçlarının ilaçlanması gerekiyor, ellerinde ilaçlanma belgesi var var ilaçlama yok.
  İş yine arıcılara düşüyor kovan bakımlarında ellerimizi ve bazı araçlarımızI; içinde bol ÇAMAŞIR SODASI olan suyla yıkamalıyız, eğer gerekiyorsa her kovan bakımından sonra hemen yıkamak gerekir.
  Eğer ateşe dayanıklı gereçler varsa onları da alevle dezenfekte yapmalıyız.

  Şüpheli arılıklardan malzeme ve arıcılık gereçleri almamalıyız.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.