VARROVA İLACI

Home Forumlar ARICILIK Arı Hastalıkları VARROVA İLACI

Bu konu 4 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  erdal34 tarafından 10 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6761

  karabulut
  Katılımcı

  Arılarım 15, 20 gün öncesine kadar çok iyi çalışıyor ve yavru yapıyorlardı.Kovan önlerinde kanatsız sakat arılar gördüm.WADLİFE adında şerit şeklinde ilaç alıp koydum bu günlerde arılarda bir durgunluk var,sanki kovanda arı sayısı artmadığı izlemine kapıldım.bu ilacı kullanan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim.

 • #11355

  GanGisteR
  Katılımcı

  sevgili arkadaşım Varova ile ilgili kullanılan şerit ilaçlarda genellıkle bu tarzsorunlar gorulmektedır.Bunun sebebı kullanılan şerit mıktarının koloniye fazla gelmesı ve ilacın kolonıye zarar verebılme ıhtımalı soz konusudur.Size tavsıyem ilaçlamayı durdurmanız ve herhangı başka bır ılac kullanmadan bır kaç gun kolonıyı takıp etmenızdır.Kolonıdekı arı mıktarının yazıflamasını pupa takvıyesı yaparak cöze bılırsınız eger vorova ıle ilgılı sorun dewam edıyor ıse tavsıyem Voroset veya kenaz ilaçlarını duman küsküleme yolu ile uygulamanızdır.Kovana zarar vermeden ve en verımlı yontem bu şekılde ılaçlamadır.ilaçlama ıle ılgılı bılgı almak ıstersenız pm yazarsanız mumkun oldugu kadar cevap vere bılırım.kolay gelsın

 • #11367

  erdal34
  Katılımcı

  Tarım Bakanlığından ruhsat almış ilaçlar dışında hiç bir ilaç kullanmayın.Özellikle kenaz.Bu ilacı hala tavsiye eden arkadaşlara şaşırıyorum.Bizler bu gibi kalıntı problemi olan ilaçları arıcıların litaratüründen çıkarmaya çalışırken bazılarının bu ilaçları hala kullanıyor ve tavsiye ediyor olmasına şaşırıyorum.Bu dönemlerde kullanabileceğiniz en iyi ilaç bence formik asit.

 • #11368

  sahin
  Katılımcı

  Ben de Bayvarol adlı ilaçtan her kovana 2 tablet astım.Zayıf kovanların önünde hergün bir miktar ölü arı görüyorum.Neden ilaç mı? zayıf kovanlara 2 tablet fazlamı. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • #11369

  erdal34
  Katılımcı

  Bayvarol şerit şeklinde kullanılan bir ilaçtır.Kuvvetli kovanlara 2 şerit asılabilir fakat zayıf kovanlara bir şeritten fazla asmamak gerekir.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.