Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
You are here: Anasayfa arrow Arıcılık
Arıcılık
Arıcılık Nedir?
 Genel anlamda arıcılık; arı ürünleri elde etmek amacıyla, balarısı kolonisi edinme ve onu yönetme faaliyeti olarak tanımlanabilir.  Balarısı kolonisini yönetebilme becerisine sahip kişiler de arıcı olarak adlandırılır. Arıcılık  yoğun bir bilgi birikimi ile arıya ve  arıcılığa karşı gönülden bağlanmayı gerektirir.
Devamını oku...
 
Arıcılık Tarihi
Balarısının yeryüzünde bulunuş zamanı modern insandan çok daha eski tarihlere dayanmaktadır. Bilimsel araştırmalara göre balarısının yaşı 25.000.000 yıl olarak tahmin edilmektedir. Modern insan Homosapiens'in yaşı ise yaklaşık olarak 100.000 yıldır. Yüzyıllar boyunca çok büyük değişiklikler olmadan aynı şekilde yapılan arıcılık, son yüzyıldaki bilimsel gelişmelerle birlikte farklı bir boyut kazanmıştır.
Devamını oku...
 
Arıcılığın Önemi
Dünyada gıda olarak tüketilen maddelerin yaklaşık olarak yüzde 90'ı, 80 bitki türünden elde edilir.  Bu bitki türlerinden en az 60 tanesi arı tarafından döllenme gereksinimi duyar. Bu hesaba göre insan gıdasının üçte biri doğrudan veya dolaylı olarak arı tarafından tozlaşmaya ihtiyaç duyan bitkilerden oluşur.
Devamını oku...
 
Arıcılık Çeşitleri
Arıcılık yapılış şekline ve arıcılık bilgisine göre 2 kısımda incelenebilir. Yüzyıllardan beri nesilden nesile aktarılan klasik bilgi ve geleneksel yöntemlerle yapılan arıcılık, geleneksel arıcılık olarak adlandırılır. 1850'li yıllarda oynar çerçeveli kovanların keşfedilmesi ile başlayan ve bilimsel gelişmelere göre uygulama bilgisinin sürekli yenilendiği arıcılık türüne ise modern arıcılık denir.
Devamını oku...
 
Arılık
Kovanların geçici ya da sürekli olarak bulundurulduğu yerler arılık olarak adlandırılır. Arılık kurulacak yerin seçimi verimlilik açısından çok önemlidir. Arılık kurulurken arıların nektar kaynaklarına uçuş mesafesini dikkate almak gerekir.
Devamını oku...
 
Arıcılığa Başlama
Arıcılığa başlamanın birinci aşaması, arıcılık ile ilgili temel teorik bilgileri öğrenmektir. Bu bilgileri kitaplardan, dergilerden, internet ortamından ya da ilgili kurumların yayınlarından edinebiliriz. Arıcılığın ikinci aşaması ise arı korkusunu yenerek pratik uygulamalara başlamaktır.
Devamını oku...
 
Arıcılıkta Verimlilik
Arıcılıkta verimli olmak arının yaşam biçimini anlayabilmek ve ona uygun tedbirler alabilmekten geçer. Verimliğin ilk şartı iyi bir arılık yeri seçimi ve sağlıklı güçlü bir arı kolonisidir. Bundan sonrası arıcının teknik bilgi ve deneyimleri sonucu kullanacağı yöntemlere bağlıdır.
Devamını oku...
 
Arıcılığın Ülkemizdeki Problemleri
ülkemizde arıcılık malesef uygulanan devlet politikalarıyla değil, bu işe gönül vermiş insanların fedakar gayretleriyle bu noktaya gelmiştir. Arıcılığa başlamak isteyenler ilk adımı attıkları andan itibaren bu problemleri de yaşamaya başlarlar.
Devamını oku...
 

• Dağarcık
Arının salgıladığı 1 balmumu plakası yaklaşık 0,8 mg ağırlığındadır. 1 kg  balmumu elde edebilmek için  yaklaşık 1.25 milyon adet balmumu plakasına ihtiyaç vardır.