Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
You are here: Anasayfa arrow Forum
Beyazkovan Arıcılık Forumu
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?
bitkiler yükseklere kaçıyor! (1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALT Beğenilen: 0
BAŞLIK: bitkiler yükseklere kaçıyor!
#4312
demet (Kullanıcı)
Gold Boarder
Gönderiler: 316
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
bitkiler yükseklere kaçıyor! 6 Yıl, 8 Ay önce Karma: 13  
"Science Dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre; küresel ısınma, ağaçları yerlerini terk etmeye zorluyor. Fransa'daki 6 dağ silsilesi üzerinde bulunan ağaç türleri üzerinde yapılan bir analiz, yirminci yüzyıl boyunca ağaçların üçte ikisinden fazlasının, her on yılda bir, en az 18,5 metre yükseğe hareket ettiğini gösterdi.

Daha önceki çalışmalar, yüksek rakımlarda ve kutup bölgelerinde yaşayan bitkilerin, küresel ısınmaya uyum sağlayabilmek için yer değiştirdiklerini göstermişti ancak bu çalışma, daha aşağı rakımlarda ve daha ılımlı bölgelerde yer alan tüm ekosistemde bitkilerin hareket ettiğinin ilk kanıtı oldu.
Fransız araştırmacılar, 171 bitki türü üzerinde iklim değişiminin etkisini ölçtüler.
118 bitki türünün, uygun olmayan sıcaklık şartlarının üstesinden gelebilmek için yukarı doğru hareket ettiğini gördüler.

Araştırmacılar, otların, küçük ve kısa ömürlü bitkilerin, kendilerine uygun sıcaklığı bulabilmek için yıllar boyunca, yer değiştirip, şu an uzun ömürlü bitkilerin bulunduğu yerlere taşındıklarını belirledi. Makale yazarlarına göre, bu durum ormanların yapısını değiştiriyor. Eskiden düşük irtifa otları ile yüksek irtifa ağaçları karışıktı ki, bu durum özellikle yaşamı spesifik bitki türlerine bağlı olan hayvanlar olmak üzere tüm ekosistemi etkileyebiliyordu. Ancak ağaç türleri, geçtiğimiz yüzyılda böyle bir hareketin işaretlerini göstermemelerine rağmen, iklim değişimi gelecek nesilleri etkileyecek gözüküyor.

Yetişkin ağaçlar, güç koşullarda yaşamlarını sürdürebilirler ve biz onlarda, herhangi bir değişim göremeyiz. Ancak küçük ağaç filizleri, çok sıcak olan, alçak rakımlarda belki de artık var olmayacaklar. Ancak, uzun ömürlü ve yavaş hareket eden ağaçlar, sonunda daha küçük ve daha hızlı ağaç türlerine yetişecekler.
Ağaçlar, bu harekete katılmadıkları sürece yaşayabilen tohumlar üretemeyecekler çünkü bu mekanizmaların çalışması için; uygun toprak, doğal ortam, besinler ve ısı, artık şu anda bulundukları yerde olmayacaktır. Bu yüzden ağaçlar, yerlerini değiştirmek zorundalar."

Kaynak: "Climbing Trees: Plants Move Uphill as World Warms " sciam.com

Yazıyı yeğenime okudum, bana dedi ki ağaçlar nasıl hareket eder. Aslında buradaki hareket ana bitkinin hareketinden ziyade tohumların hareketi. Bitkiler ve ağaçlar genellikle dairesel şekilde her yöne tohum atarlar( rüzgar ve hayvanlarda bazen buna yardımcı olur). İşte bu tohumlardan yukarılara sıçrayanlar (taşınanlar) aşağıdakilere göre daha şanslı olacak ve neslini devam ettirecek. Böyle böyle; yukarıya biraz daha yukarıya derken ağaçlar yer değiştirmiş olacak.
Aslında; buzulların eriyip denizlerin yükselmesi; her türlü kirliliğin alçak bölgelerde daha yoğun olması bizimde yukarıya çıkmamız için mantıklı bir sebep. Bitkiler bile geleceği görüp yukarılara kaçtığına göre!
Ancak hepimiz yukarı bölgelere çıkacak olursak aşağıdan farkı kalır mı bilemiyorum.
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#5040
yalcinsezer (Kullanıcı)
Senior Boarder
Gönderiler: 48
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Cvp:bitkiler yükseklere kaçıyor! 6 Yıl, 4 Ay önce Karma: 3  
Merhaba,

Bu mükemmel yazı için size çok teşekkürler.

Bende yüksek lisansımı flora ve vejetasyon üzerine tamamlamıştım. Bu yazı bana çok keyif verdi.

Bir farklı yönden olayı irdelemek istiyorum.

Dünya 100 yıllık dönemler halinde buzul ve buzullar arası dönemi yaşıyor. Bu döngüler devam ederkende bazen bitkiler göç ediyor. Yıllar boyunca buzul dönem ilerlerken bitkilerde daha ılıman bölgelere doğru hareket ediyor. Aslında ülkemizdeki bitkisel zenginliğin bir nedenide bu göç yolu üzerinde bulunmamızdan kaynaklanıyor. İldirya diye isimlendirilen avrupadan balkanlara doğru yer alan bölgeden ülkemize göç eden
bitkiler ülkemizde yaşam sürmektedirler.

Bu durumdan ötürüde aşağıdaki rakamlar ilginçtir.

Ülkemizde yaklaşık olarak 12 bin tür bitki bulunmaktadır.
Tüm Avrupa devletlerinde 15 bin tür
Komşumuz Yunanistanda 5 bin tür
Komşumuz İranda 9 bin tür bulunmaktadır.

Yalçın SEZER
Uzman Biyolog

www.bereketbal.com
www.teknikaricilik.com
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
 
Son Düzenleme: 02/11/2008 23:24 tarafından yalcinsezer.
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST