Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
You are here: Anasayfa arrow Forum
Beyazkovan Arıcılık Forumu
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?
Arıcılık kazançlı bir iş mi? (1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALT Beğenilen: 0
BAŞLIK: Arıcılık kazançlı bir iş mi?
#2034
alpdagli (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Arıcılık kazançlı bir iş mi? 7 Yıl, 6 Ay önce Karma: 0  
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#2037
alicik (Kullanıcı)
Gold Boarder
Gönderiler: 209
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Cvp:Arıcılık kazançlı bir iş mi? 7 Yıl, 6 Ay önce Karma: -54  
Arıcılıktan sen şu kadar kazanırsın kimse diyemez.bu işe ilk başladıgında bayğı bir masrafı vardır.teşkilatını kurdugun zaman çok cüzi harcamalar dışında masraf olmaz.şöyle diyeyim bir kovanı almak şu an 60-70 ytl.ama bunu enaz 10-15 sene kullanacaksın.Balı perakende satarsan kazanırsın.buda zaman ve çevre gerektirir.hedefin nedir onu bilmek lazım.ben bu işten para kazanayımda gerisi önemli degil dersen,çok basit para kazanırsın.alırsın arıları,kamyon kamyon şekeri verirsin sürümden kazanırsın.hem garibanlarada bal yedirirsin.dün birinden böyle bir cümle duydum.adam şeker vermeyi garibanlar bal yesin diye veriyormuş.ne günlere kaldık,Allahtan hayırlısı.Alp kardeşim ilk etapta bu iş zor,direk para kazanacam diye girme,yavaş yavaş başla derim.zamanla çevren olur,başka bağlantıların olur.senin mevkin ve makamın bile bal satabilmen için önemli.Bunu şu şekilde anlatayım.15 sene öncesi memleketim Niğde'ye arı götürürdüm.Benim balımiyi olmazdı köydeki muhtarın balı hep iyi olurdu,şakşakçıları sayesinde.ne diyelim garibanlığın gözü kör olsun.sabahtan beri bekledim kimse yazmadı bari ben yazayım dedim.heralde kafanıda duman etmişimdir.
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#2041
cengo (Kullanıcı)
Senior Boarder
Gönderiler: 48
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Cvp:Arıcılık kazançlı bir iş mi? 7 Yıl, 6 Ay önce Karma: 0  
Sayın alpdağlı kardeşim; arıcılık işine gireceğini ve bu konuda yardımcı olunmasını istemişin.
Ali beyin dediği gibi arıcılık işine girmem belki ilk etapta sermaye isteyen bir iş olabilir. Bunun yanında varsa tecrübe yoksa sana bilgi ve becerileriyle katkı sağlayacak bir arıcı arkadaş gerek.
Maddi yönden durumun nedir bilinmez ama; bu işe birden girerek menmun kalabileceğin gibi hayal kırıklığına da uğramanı istemem.
Eğer arıcılığı ciddi bir gelir kapısı olarak görmek istiyorsan bu işe öncelikle 1 ila 5 kovan arı alarak başlamanı, bu aşamada da kendi arılarında edineceğin izlenimler sana tecrube kazandıracaktır.Hatta kendi arılarınla edineceğin tecrübenin yanında mümkünse yakınında bu işi meslek olarak benimsemiş kişi yada kişilerle de görüşerek kısa zamanda tecrübe edinebilrsin.

İlk etapta para kazanma hususuna gelinecek olunursa: ben ilk sene bir kovanla işe başladım. 6 çıta bal aldım. hoşuma gitti. İkinci sene arılarımı bölerek 5 kovan yaptım. Bal almak şöyle dursun arıları birleştirerek hayata yeniden tutunmalarını sağladım. Tabii bu durum beni neredeyse arı işinden soğutacaktı. Bu seneki durumdan ise kuraklığa rağmen çok menmunum. Olursa bölgemde arılı kovan yada direk kovan alarak seneye biraz daha çoğaltma taraftarıyım. Bu bir hastalık oldu bana.

Balın para etmesi içinde öncelikle çevre ve çevreye vermiş olduğun güven çok önemli.
Perakente 15-20 YTL'ye (Bu durum bölgeye göre değişebildiği gibi balın cinsine göre de değişebilir)satabileceğin gibi, bal birliklerine de yarı fiyatına verebilirsin.

İyi düşünerek karar vermeni isterim............
Arıcılık bir meslek değil, bulaşıcı bir hastalıktır.Ona göre..........
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#2042
tolga (Kullanıcı)
Junior Boarder
Gönderiler: 37
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Cvp:Arıcılık kazançlı bir iş mi? 7 Yıl, 6 Ay önce Karma: 1  
selamun aleykum arıcılık dışardan basit gözüken ama içine girdimmi tatlı bir savaş bilmeden bazen arı bazen de biz onların en büyük düşmanı olabiliriz her yedigin ignede öfkeyle daha bir azim oluşuyor insanda arıyı bazen küçük yaramaz bir çocuga benzetiyorum onu seversin oda elini yüzünü ısırır benim düşüncem bu inşallah ileride para kazanacakkadar bilgili ve çok saglıklı arı kolonilerim olur üç senedir arıcılık yapıyorum ama daha çok bilgisizim bu site sayesinde ve burdaki abi ve ablalarımın hakkını yememek lazım arıcılıktan başka şeylerde ögreniliyor konuyu igce dagıttım kusuruma bakmayın sen en iyisi biraz amatör takıl sonra ALLAHKERİM bu yazıyı yazmamdaki sebep ben arı işinde bazen hüsrana ugruyorum başkalarının da üzülmesini istemem<br><br>Düzenleyen: tolga, :: 07/09/2007 13:26
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#2046
egehan (Yönetici)
Moderator
Gönderiler: 380
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Cinsiyet: BAY Konum: Eskişehir Doğum Günü: 1968-12-04
Cvp:Arıcılık kazançlı bir iş mi? 7 Yıl, 6 Ay önce Karma: 12  
Arkadaşımızın gözden kaçırdığınız bir durumu var...
Kendisi Celal Bayar Üniversitesi Arıcılık Meslek Yüksek Okulu mezunu kendi ifadesine göre...

Yani arıcılığa nasıl başlayacağını herhalde biliyordur...

Ancak olayın karlılık boyutunu merak etmesi ise , maalesef eğitimimizin durumunu gösteriyor...

Arıcılık Meslek Yüksek Okulları mezunlarının bizlere rehber olması hedefiyle , devletimizin geçtiğimiz yıllarda uygulanan her köye bir tarım gönüllüsü projesi kapsamında her köye bir arıcılık teknikeri görevlendirmesi ne güzel olur du diye düşünürken;karşılaştığımız bu durum bu genç idealist arkadaşlarımızın hiç ama hiç suçu değil...

2 yıl içersinde verilen eğitimin yetersizliği gözler önüne bu şekilde seriliyor...

Bir açıklama yapılsa , tüm İl ve ilçe Tarım Müdürlüklerinde , illerdeki Arı Yetiştirici ve il ve ilçelerdeki Bal Üretici birliklerinde teknik yardım anlamında görev yapmak üzere devlet tarafından 1 arıcılık teknikeri kadrosu açılarak , KPYS sonuçlarına göre personel ataması yapılacak dense ;şu anda bir çoğu kapanmış , bir çoğu kapanmak üzere olan ve kontenjanları yarı yarıya boş olan ve puansız bile öğrenci alacak olan bu bölümün bu açıklama sonrası puanının belki de 4 yıllık fakülte puanlarını bile geçeceğini çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Fakat bu MYO mezunu arkadaşlarımızın bu konu ile ilgili birlikte hareket ederek , devlete bu taleplerini ilettiğini de sanmıyorum.. Elektronik ortamda bile bu şanslarını deneyebilirler...

Sonuç olarak önümüzdeki tablo gösteriyor ki;
devletin bu imkanı olmasına rağmen bu dinamizmi harekete geçirme konusunda sıkıntılar yaşayan bir toplum olan MYO mezunu arkadaşlar , önünüzde aslında hepimizin yakından tanıdığı arıcılıkta çok iyi yerlere gelme başarısı göstermiş ve bu başarılarını ulusal düzeyde tanınarak başarmış sizlerin içersinden çıkan arkadaşlarınız mevcut...
Bu örnekleri çoğaltmak sizlerin elinde.. Bu işin maddi boyutunu tabi ki gözardı etmeden Türk arıcılığına faydalı bir teknik eleman olmak için mutlaka arıcılık yapın , başka bir kazanç yolu seçseniz de... Sonuçta bu ülkede daha çok ama gerçekten daha çok genç ve idealist teknik arıcı arkadaşlara ihtiyaç vardır..

Alp anlaştık mı?

Ayrıca nerede bulunduğunu da yazarsan çok daha iyi olmaz mı?
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
 
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST